Liga 4. Nebunie curată la Alparea! VEZI AICI ce s-a întâmplat în etapa 19

Etapa 19 a furnizat un meci incredibil, la Alparea, unde s-au marcat zece goluri. În România se vede mai rar așa ceva ca răsturnare de scor. Cea mai reprezentativă comparație este celebrul Dinamo – Foresta 4-5 de la 4-0… Acum a fost 4-6 de la 4-1…

*CAO nu a profitat de etapa liberă a liderului și a cedat în fața studenților. Universitatea câștigă, la fel cum a făcut-o cu Crișul Sântandrei, prin cel mai frumos scor: 1-0 din penalti!

*Bihorul Beiuș și CSO Ștei s-au anulat reciproc în derbyul zonal, un derby al suferinței. Un punct pentru fiecare dar rezultatul amână ieșirea din zona tulbure a uneia dintre echipe.

*Crișul Sântandrei a deschis scorul prin Super-Mario Cora, care a înscris din apropiere însă echipa lui Muzsnay a egalat prin golul înscris de golgheterul Dumiter cu o reluare de cap. După pauză Cora a trimis în transversală din lovitură liberă după care Marius Balogh a marcat unul dintre cele mai frumoase goluri ale sezonului. Cosmin Lascu a închis tabela după o fază în care a driblat tot ce a găsit în cale.

*Tot 0-0 s-a terminat și jocul de la Borș unde gazdele și Unirea Livada nu au găsit drumul spre gol.

*CS Diosig a deschis scorul prin Țârlea la Salonta, a fost egalată la mijlocul primei reprize când a macat Iga. Trupa lui Vali Durdeu a reușit golul victoriei prin Sergiu Popa în vreme ce Salonta a trimis de două ori mingea în bară, fapt care se punctează doar la capitolul ”artistic” care nu contează în clasament.

*Greu de priceput ce s-a întâmplat la Alparea: 3-0 pentru gazde după o juma de oră. 4-1… apoi 4-2 când se depășea minutul 80. Finalul a fost incredibil. 4-3, 4-4.. Penalti transformat de Mădăras și alt gol pe o contră: 4-6!!!

*CS Săcueni a reușit să câștige un alt derby al suferinței, cu Crișul Aleșd, căreia i-a predat lanterna roșie. Echipa din Săcueni a avut 4-0 iar Aleșdul a ripostat în prelungiri, prea târziu, deși a marcat de două ori! Acum avem, pe ultimele trei poziții, trei, echipe, trei orașe, cu același număr de puncte: 13.

Liga 4. Etapa 19

Bihorul Beiuș – CSO Ștei 0-0

Viitorul Borș – Unirea Livada 0-0

FC Universitatea – CAO 1-0

A marcat: Emad 43p

CS Oșorhei – CS Mădăras 4-6

Au marcat: Ov. Jurcă 4, 59, Suciu 21, Norbi Gyori 32/Chișe 43, Petricău 69, 83, 88p, E. Pop 80, Kadar 90+4

Unirea Valea lui Mihai – Crișul Sântandrei 1-3

Au marcat: Dumiter 35/Cora 11, Balogh 63, Lascu 83

Olimpia Salonta – CS Diosig 1-2

Au marcat: Iga 23/Țârlea 6, Sg, Popa 69

CS Săcueni – Crișul Aleșd 4-2

Au marcat: Ov. Silaghi 23, Cr. Jurcă 32, Gergely 51, Lorincz 76, Mândrilă 90+1, Horvath 90+3