Liga 4. Etapa 22. VEZI AICI rezultatele, marcatorii și clasamentul!

Liga 4 Bihor a programat azi partidele etapei cu numărul 22. Partide importante pentru echipele din subsolul clasamentului și nu numai. Un meci special s-a jucat la Sântion. Dar să le luăm pe rând.

Liderul, CSC Sânmartin și CS Diosig au oferit un meci deschis, iar cei care au văzut CAO cu Diosig 3-3 (de la 3-0) au asistat la un spectacol asemănător, dar numai până la un punct. De la 3-3, echipa lui Călin Cheregi a reușit să învingă cu 5-3 într-un final nebun. Vali Mangra a deschis scorul pentru oaspeți însă Nogo, cu o reluare de cap a egalat la 1. Sorian și-a demonstrat clasa la golul de 2-1 iar energicul jucător de bandă Szabados (un real câștig pentru echipă) a făcut 3-1. Dar n-a fost gata. În minutul 52 portarul golgheter, Vlad Ghețe a marcat cu un șut năprasnic din lovitură liberă și ce să vezi? În minutul 59, o lovitură liberă executată de la 45 de metri de Vaida, a adus egalitatea: 3-3! În final, Sergiu Pop și-a trecut, din nou, numele pe lista marcatorilor. A înscris cu un șut din 10 metri, ușor deviat dar îndeajuns pentru a-l păcăli pe Vlad Ghețe. Ionuț Ban a închis tabela în penultimul minut. Cei doi jucători veniți în iarnă de la Luceafărul, Sergiu Pop și Ionuț Ban s-au dovedit decisivi pe final.

FC Universitatea – Viitorul Borș

Universitatea a început excelent partida cu Viitorul Borș și a deschis scorul, după un sfert de oră, prin Alex Ilieș însă ”bătrânu” Tătar a egalat iar Răzvan Giura a reușit o dublă! ”Meseriașul” Zeno Bundea a animat finalul după ce a marcat pentru 2-3 însă golul reușit de fostul internațional nu a putut opri succesul lui Lucian Stance împotriva fostei echipe.

Crisul Alesd – Olimpia Salonta

La Aleșd gazdele au deschis scorul la primul șut pe spațiul porți, cel expediat de Todor. Golul lui Buda, venit la șapte minute după pauză, l-a liniștit pe Ciprian Fogarași. Apoi ambele echipe au mai marcat câte o dată. Aleșdul prin Horvath iar Salonta în ultimul minut, prin Țârlea.

Unirea Lvada – CS Oșorhei

Unirea Livada a avut parte de un meci dificil cu CS Oșorhei dar se poate spune că a avut șansa sa încă din debut. În minutul 3 Unirea Livada a ratat un penalty prin Micaș iar cu trei minute înainte de pauză fundașul central Marcel Gal a marcat unicul gol aducând victoria echipei vizitatoare.

Bihorul Beiuș – Unirea Valea lui Mihai

La Beiuș, un meci extrem de important pentru Bihorul, aflată în subsolul clasamentului. Experimentații Țirban și Mihoc au fost decisivi în prima parte în care Valea lui Mihai reușise să egaleze din penalty. Practic s-a marcat din cinci în cinci minute într-un meci jucat parcă numai între minutele 27 și 40. La Valea lui Mihai au absentat Tibi Szeles și Alex Gego. Debutul jocului a fost macat de aprinderea unor fumigene într-o atmosferă mai degrabă sud-americană…

CAO – CS Mădăras

CAO a dovedit de ce are prima șansă cu CS Mădăras. Patrik Balgea și golgheterul Sergiu Ciocan au marcat după mijlocul primei reprize pentru a asigura un meci ușor trupei antrenate de Florin Fracaș. Mai mult, Balogh a punctat la prima fază din partea secundă. Alex Lezeu a readus ceva speranțe Mădărasului însă Remus Pașca și-a dovedit, pe final, calitățile de vârf autentic.

CSO Ștei – CS Săcueni

Meciul etapei s-a jucat la Ștei, unde CSO, după un joc care l-a dominat, a reușit să obțină trei puncte mari, într-un meci de șase puncte. Golul izbăvitor a fost marcat spre finalul partidei de Gruie, cu o reluare de cap, după un corner executat de Toma. Victorie de moral pentru echipa lui Popa Voicu și Sandu Balaj.

Crișul Sântandrei, la cel mai plăcut antrenament

Crișul Sântandrei a rămas pe locul 3 fără să joace, grație rezultatelor. Băieții de la Sântandrei s-au antrenat vineri seara, în nocturna și sub supravegherea lui Ciprian Dianu, cu grătare și un pahar de vin roșu. Cel mai bun om de pe teren a fost, de departe, Victoraș Dobrescu, care a primit, totuși, două etape de suspendare de la soție pentru simulare.

CSC Sânmartin – CS Diosig 5-3

Au marcat: Nogo 25, Sorian 34, Szabados 39, Sergiu Pop 86, Ionuț Ban 89Mangra 14, Ghețe 52, Vaida 59