LIGA 4. ETAPA 22: Rezultatele, cronica și CLASAMENTUL

Etapa 22 din Liga 4 s-a desfășurat sub impresia momentelor dramatice petrecute în meciul de la Aleșd, dintre Crișul și liderul CS Diosig, partidă întreruptă în minutul 9 când Andrei Cătană (jucător la Crișul Aleșd) s-a prăbușit pe teren fiind resuscitat. Altfel, Bihorul Beiuș a ajuns la trei puncte în spatele Diosigului, care are două jocuri mai puțin disputate. Universitatea abia ce a încropit o echipă pentru un egal la Sânmartin, unde un puști face furori la debutul său în Liga 4.

Liga 4. ETAPA 22

Padişul Bihorul Gurani – CSO Ştei 0-3 (la masa verde)

Viitorul Borş – CSC FC Paleu* 3-0 (la masa verde).

Sâmbătă, 22 aprilie

CS Bihorul Beiuş – CS II Oşorhei 3-0 (2-0)

Crişul Aleşd – CS Diosig – meci întrerupt în min. 9

Duminică, 23 aprilie

CS Mădăras – Unirea Valea lui Mihai 1-2 (0-1)

CSC Sânmartin – FC Universitatea Oradea 2-2 (0-0)

Crişul Sântandrei – Unirea Livada (15.00, seniorii – 17.00, juniorii)

CSM Olimpia Salonta a stat.

*Bihorul Beiuș – CS 2 Oșorhei 3-0 (2-0)

Beiușenii au mai adăugat trei puncte la zestrea existentă la finele unui meci liniștit. Mihuța a deshis scorul iar la pauză era deja 2-0 după ce Vlad Silaghi a transformat o lovitură de la 11 metri. Scorul final a fost stabilit, în partea secundă, de Toma.

*CS Mădăras – Unrea Valea lui Mihai 1-2 (0-1)

Alte trei puncte obținute de echipa lui Sany Fele. Unirea a deschis scorul prin Crișan, în minutul 27, după un șut fenomenal de la 35 de metri, sub bară. La patru minute după reluare Janos Lakatos îl lobează pe portarul gazdelor (0-2). Gazdele au reintrat în meci, în minutul 85, după golul lui Raul Pușcaș dar nu au mai avut puterea de a și egala.

*CSC Sânmartin – FC Universitatea 2-2 (0-0)

Fără Ilieș, Giura, Rică Neaga sau Codruț și cu Boneta introdus accidentat, pentru a fi 11, studenții fost conduși după ce Ștefan Meșter a reușit să înscrie la debutul său în Liga 4. Meșter are 17 ani și a fost titularizat de Lupașcu, evoluând 80 de minute. Meșter a fost eroul partidei de miercuri, din optimile Cupei României (2-1 la Aștileu) când a reușit să marcheze ambele goluri ale Sânmartinului. Agiurgioaie a egalat dintr-un penalty pentru ca tot el să aducă Universitatea în avantaj, după o contră. Golul egalizator a venit în minutul 72 când Petre Ardelean a reluat cu capul, de pe bara 1, la o centrare venită din lovitură liberă.

1 CS Diosig Bihardioszeg 19 16 2 1 70-20 50p +20
2 CSC Crişul Sântandrei 20 15 2 3 72-23 47p +17
3 CS Bihorul Beius 20 14 5 1 51-14 47p +17
4 FC Universitatea Oradea 20 14 2 4 63-26 44p +14
5 CS Unirea Valea lui Mihai 20 11 2 7 34-20 35p +5
6 Unirea Livada 20 9 4 7 47-47 31p +1
7 CSO Ştei 21 7 8 6 34-36 29p -1
8 Viitorul Borş 20 8 3 9 47-42 27p -3