Liga 4. Etapa 22; Livada întoarce de la 0-2 pe terenul Universității! Salonta, pas greșit; Crișul Aleșd face scor cu CSO Ștei

Etapa a 21-a din Liga 4 a debutat sâmbătă, cu trei jocuri cu implicații atât în zona superioară a clasamentului cât și în lupta pentru evitarea retrogradării. În privința titlului lucrurile par deja rezolvate. Atât Universitatea cât și Crișul Sântandrei au pierdut meciurile disputate sâmbătă iar CSC Sânmartin se poate pregăti pentru baraj.  Dacă mai existau dubii în această privință, lucrurile s-au lămurit, în mare parte.

FC Universitatea a avut 2-0, acasă, cu Livada, după dubla lui Marian Pop însă oaspeții au egalat până la pauză și au reușit să mai marcheze de două ori după reluare. După golul de trei puncte cu CS Săcueni, Adrian Micaș a reușit un hat-trick!

Crișul Aleșd a obținut un succes clar, dar atât de important în lupta pentru evitarea retrogradării. Drumul sper victorie a fost deschis de  dubla semnată de Sergiu Pop.

În schimb Olimpia se afundă  tot mai mult în zona mlăștinoasă a clasamentului. Salontanii au cedat, pe propriul teren, în partida cu Valea lui Mihai. Olimpia a avut doar puterea de a egala la 1, în final de primă repriză însă, în partea secundă, Unirea a punctat de două ori și a plecat victorioasă de la Salonta.

Portarul Vlad Ghețe a fost de departe omul meciului cu Crișul Sântandrei. CS Diosig a învins, cu 1-0. Gol marcat de Ghețe, din penalty în minutul 8. Dar nu pentru asta a fost omul meciului ci pentru paradele, în special din partea secundă, când a apărat magistral.

O victorie mare și extrem de importantă a fost obținută de CS Săcueni în meciul cu CS Mădăras, succes  care îndepărtează gruparea din Săcueni de penultimul loc.

Olimpia Salonta – Unirea Valea lui Mihai 1-3 (1-1)

Au marcat: Ciocan 42/Crișan  10, Sandor 64, Gabor Jozsef 76

Crişul Aleşd – CSO Ştei 5-0 (1-0)

Au marcat: Sergiu Pop 38, 59, Ionuț Bot 64, Dimter 77, Mândrilă 89

FC Universitatea Oradea – Unirea Embrak Livada  2-4 (2-2)

Au marcat: Marian Pop 23, 28/Adi Micaș 32, 41, 55, Alin Floruț 83

CS Diosig – Crişul Sântandrei 1-0 (1-0)

A marcat: Vlad Ghețe 8 pen

Biharea Marmogranit Vaşcău – Dacia Gepiu 1-3 (0-1)

Au marcat: Micula 64 / D. Cuc 39, Fl. Neaga 59, Ad. Iova 78

CS Săcueni – CS Mădăras 3-2 (2-1)

Au marcat: B. Laslău 30, 43, Kereszturi 77 / Al. Lezeu 15, E. Pop 65

Duminică, 29 aprilie

CS Oşorhei – Viitorul Borş 5-3

CSC Sânmartin – Bihorul Beiuș 3-0* beiușenii au refuzat să intre pe teren

Etapa a 23-a, intermediară, este programată miercuri 2 mai, de la orele 18:00 (seniorii), 16:00 (juniorii).

1 CSC Sânmartin 22 18 3 1 70-14 57p +24
2 FC Universitatea Oradea 22 14 4 4 55-22 46p +13
3 CSC Crişul Sântandrei 22 13 4 5 37-22 43p +10
4 Unirea Embrak Livada 22 13 3 6 51-25 42p +9
5 CS Diosig 22 13 3 6 42-33 42p +9
6 Dacia Gepiu 22 11 3 8 51-43 36p +3
7 CS Bihorul Beius 22 11 3 8 33-33 36p +3
8 Clubul Sportiv Oşorhei 22 9 4 9 46-38 31p -2