Liga 4. Etapa 21. VEZI AICI – Totul despre ultima rundă!

Liga 4 a propus o etapă interesantă cu derbyul orgoliilor la Gepiu, câștigat însă clar de lider și cu o fază controversată la Livada, în prelungirile jocului. Altfel, Crișul Sântandrei și Bihorul Beiuș dau semne de revenire iar Viitorul Borș a obținut un punct mare în meciul cu campioana en titre.

*Viitorul Borș – CS Diosig 0-0

Viitorul Borș a obținut un punct mare pentru capitolul moral al jucătorilor pregătiți de Ovi Lazăr. Un punct cât o victorie pentru o echipă care în pauza dintre tur și retur a pierdut foarte mulți jucători.

Viitorul: Bulgaru – Waritz, Goţ (81 S. Tomuţa), D. Raţ, Cr. Jurcuţ, Ad. Şorca, T. Popa, Gergely (46 M. Kiss), Keri (90 Cr. Dărăban), Ov. Silaghi, Ozovehe. Antrenor: Ovidiu Lazăr

CS Diosig: V. Gheţe – Turbuţ, Şereş, R. Bogdan, Cervinschi, G. Ghilea, Fazekas, Cr. Ţîrlea, Fl. Marc, Toseschi, A. Iacob.  Antrenor: Zoltan Vig

Cartonaşe galbene: Keri 54 / Şereş 40, Turbuţ 48

Arbitri: Florin Marcu – George Urs, Jeanina Păduraru. Observator AJF: Octavian Birta

*Unirea Valea lui Mihai – CS Oșorhei 1-3 (1-2)

În primul sfert de oră al partidei de la Vale lui Mihai s-a marcat de trei ori! De două ori au făcut-o oaspeții. În partea secundă, golul marcat de Suciu a închis tabela și a adus alte trei puncte unei echipe foarte solide din L4.

Au marcat: Lakatos 6 / C. Chiş 2, Arsene 15, P. Suciu 58

Unirea: G. Gabor – Balajti, Daroczi, Foriş, Hosu, Iles, Toth, Lakatos, R. Crişan, Cr. Sandor (74 Kanalos), Gego (87 Solymosan). Antrenor: Zsolt Muzsnay

CS Oşorhei: Danciu – M. Gal, S. Borşa (83 G. Leş), B. Iova (89 M. Piţigoi), C. Chiş, Arsene, Hosu, Mălaiu, Tenche, Cl. Crişan (74 E. Pop), P. Suciu (65 Ikpe Emem). Antrenor: Petre Gabor

Cartonaşe galbene: Hosu 15, Toth 81 / Cl. Crişan 21, S. Borşa 70

Arbitri: Adrian Pal – Iulius Timar, Adrian Ciuciu. Observator AJF: Mircea Bărcan

*Unirea Livada – CS Săcueni 1-0 (0-0)

Meci cu ceva evenimente la Livada. Ultimul sfert de oră a fost aprins. Micaș a înscris cu capul pentru 1-0. În prelungirile partidei, o contră a oaspeților a dus la cea mai controversată fază a etapei. Un duel la limita suprafeței de pedeapsă între Mădălin Popa și Laslău. În urma duelului Laslău cade iar arbitrul asistent îi indică centralului că a fost fault și lovitură de la 11 metri. Arbitrul de centru ia cont de semnalizarea colegului însă, în opinia sa faultul s-a petrecut în afara suprafeței de pedeapsă. ”A fost viciere clară de rezultat. Faultul a fost în careu iar centralul l-a scos în afară! Era minutul 90+3. Dacă marcam din penalty și erau șanse mari, am fi avut un punct care ar putea să conteze mult la finalul campionatului”, a spus Bobe Gergely jr. De partea cealaltă, antrenorul jucător al Unirii Livada, Mădălin Popa a declarat: ”Știți că sunt un om cinstit. Este adevărat că am fost cu piciorul pe linie însă circumstanțele au fost altele. Eu am luat fața adversarului, am degajat mingea iar el a intrat în mine și a căzut. Nu a fost vorba despre niciun fault! Am fost primul la minge și eu am lovit-o. Apoi adversarul a fost cel care s-a izbit de mine”.

A marcat: Ad. Micaş 77

Unirea: Brisc – M. Vlăduţ (46 Buda), M. Popa, Moisi, Ov. Ienciu, Borzescu, Fl. David, Ad. Micaş, Raţ (77 Şvab), D. Toma (67 Copos), A. Floruţ. Antrenor: Mădălin Popa

CS Săcueni: Armos – Kaszonyi, Chiricheu, V. Mare, Olah, Cr. Sas, Pal, Boros, Lorincz, Kereszturi (66 Letai), B. Laslău. Antrenor: Sandor Gergely

Cartonaşe galbene: Brisc 74, Pal 76 / Boros 30, Kaszonyi 63, V. Mare 69

Arbitri: Narcis Lascău – Radu Bandula, Alex Perţe. Observator AJF: Ludovic Rozsa

*CSO Ştei – FC Universitatea Oradea 0-5 (0-0)

FC Universitatea animă campionatul după succesul clar obținut la Ștei. Universitatea aștepta un pas greșit al liderului, CSC Sânmartin care urma să evolueze în derbyul etapei, cu Dacia Gepiu iar un insucces ar fi scăzut diferența la cinci puncte însă liderul a învins clar iar distanța de opt puncte a fost refăcută.

Au marcat: M. Şandra 56, Ferik 66, Gavrilaş 84, Suwan 87, 89

CSO Ştei: Fofiu – L. Bogdan, Norocea, A. Toma (81 S. Tuduce), Dumbrăveanu, C. Lazea, Tat, I. Pantea, Boţan (68 Oncică), Haica (68 S. Balaj), Ov. Paşca. Antrenor: Sandu Balaj

Universitatea: Săvescu – Gavrilaş, C. Giura, Bulz, D. Jurcă, Ferik, V. Pop, Suwan, Nyilvan (88 R. Baran), Al. Ilieş jr., (62 A. Toma) M. Şandra. Antrenor: Lucian Stance.

Cartonaşe galbene: – / V. Pop 47

Arbitri: Adrian Pop – Andrei Laza, Ciprian Fechetea. Observator AJF: Marcel Pirtea

*Bihorul Beiuş – Olimpia Salonta 2-0 (0-0)

Bihorul Beiuș a ratat un penalty, prin Ciobriș, în prima repriză a meciului cu Olimpia Salonta însă binșenii au deschis scorul tot dintr-o lovitură de pedeapsă, prin Mândru. Gavriș a reușit să înlăture orice emoții în ultimul minut al partidei.

Au marcat: C. Mândru 66 penalty, D. Gavriş 90

Bihorul: Odobasianu – Fl. Popa, Foghiş (22 R. Ţirban), D. Stan, C. Mândru, R. Pirtea, N. Mihoc, G. Popa, V. Degău, G. Ciobriş, D. Gavriş. Antrenor: Vlad Silaghi

Olimpia: Gurguţa – Fl. Petru, Pintea, Perţ, C. Chişe, Cârjan, Selejan, Ţuţuianu, M. Petran, Sg. Ciocan, Sima.Antrenor: Ruben Ţirban

Cartonașe galbene: G. Ciobriș 63, C. Mândru 70 / Fl. Petru 73, Perţ 75

Arbitri: Mihai Buescu – Andrei Sztanik, Sergiu Cearnău. Observator AJF: Florin Marian

*CS Mădăras – Biharea Vaşcău 4-2 (2-0)

Succes așteptat pentru CS Mădăras în ciuda faptului că băieții din Vașcău au făcut un joc bun în partea a doua când au fost mereu pe urmărire. După 2-0 la pauză ultimul sfert de oră merita văzut, pentru că a adus patru goluri, câte două în fiecare poartă. De altfel în ultimele cinci minute s-a marcat de trei ori! Ca la handbal!

Au marcat: P. Pereţ 19, R. Puşcaş 28, D. Mughiuruş 85, A. Lezeu 90 / A. Filip 76, M. Monea 88

CS Mădăras: Balaj – I. Chişe (67 D. Nistor), C. Chişe, Buzgău (72 Kadar), Em. Pop, R. Sala (29 Vinter), Al. Lezeu, Ad. Petricău (45 D. Mughiuruş), P. Pereţ, R. Puşcaş, Gh. David. Antrenor: Lorand Kadar

Biharea: Terme – A. Lazăr (36 Rădac), A. Varga, Hulbert, C. Sime, Bulcău, V. Lazea, A. Micula, R. Marc, Monea, A. Filip. Antrenor: Dorin Boca

Cartonaşe galbene: – / A. Lazăr 15, Varga 61, Sime 82

Arbitri: George Mangra – Cristian Gozman, Adina Moza. Observator AJF:  Gheorghe Rusu

*Dacia Gepiu – CSC Sânmartin 0-4 (0-0)

Dacă fotbalul s-ar juca 50 de minute Dacia Gepiu ar putea evolua liniștit în Liga 2. Însă durează 90. Ovi Popa a reușit o dublă care a rezolvat meciul în primul sfert de oră al părții secunde. Ban iar apoi Trip au lămurit o deplasare care se anunța dificlă pentru liderul din L4.

Au marcat: Ov. Popa 52, 60, S. Ban 70, M. Trip 77

Dacia: Barabaş – Agud (72 C. Crăciun), Letan, Ciuciu, R. Ţârlea, Buştea (83 Cr. Teşan), Fărcuţa, L. Todea, Neaga, D. Cuc (66 C. Şerb), V. Dobrescu. Antrenor: Adrian Iova

Sînmartin: Groze – Şumălan, I. Cuc (83 Ov. Morna), Cl. Popa, Fitero (72 Şt. Meşter), S. Ban, Cl. Copil, Ov. Popa (83 A. Varodi), M. Trip, A. Pintea, Cr. Copil. Antrenor: Ovidiu Morna

Cartonaşe galbene: R.Ţîrlea 68, C. Şerb 75 / –

Arbitri: Daniel Dumuţa – Ovidiu Timar, Marius Matica. Observator AJF: Cornel Pantea

*Crişul Sântandrei – Crişul Aleşd 2-1 (0-0)

Sergiu Pop trage echipa după el. A deschis scorul la Sântandrei când mai erau 20 de minute. Ultimele 10 minute au fost îndeajuns pentru ca Bundea și compania să întoarcă rezultatul după două goluri marcate într-un interval de patru minute.

Au marcat: Olariu 79, Bundea 83 / Sg. Pop 69

Sântandrei: T. Deac – Bundea, Lavrincsik (71 Fl. Buz), Sg. Ban (71 Al. Nan), Novak, Covaciu (61 L. Prundaru), R. Pop, B. Chişvasi (46 Ad. Olariu), R. Giura, P. Deac, G. Cornea. Antrenor: Gheorghe Ghiţ

Aleşd: S. Ţîrtea – Mărghitaş, Dejeu, Madar, Mîndrilă, Fogarasi, Dumiter, Gubics, Bot, Şoit (83 V. Crăciune), Sg. Pop. Antrenor: Ciprian Fogarasi

Cartonaşe galbene: P. Deac 37, Olariu /

Arbitri: Csiszar Krisztian – Dobi Zsolt, Puskas Zoltan (Ungaria). Observator AJF: Petru Boroş

1 CSC Sânmartin 21 17 3 1 67-14 54p +24
2 FC Universitatea Oradea 21 14 4 3 53-18 46p +16
3 CSC Crişul Sântandrei 21 13 4 4 37-21 43p +10
4 Unirea Embrak Livada 21 12 3 6 47-23 39p +6
5 CS Diosig Bihardioszeg 21 12 3 6 41-33 39p +9
6 CS Bihorul Beius 21 11 3 7 33-29 36p +3
7 CSC Dacia Gepiu 21 10 3 8 48-42 33p 0
8 Clubul Sportiv Oşorhei 21 8 4 9 41-35 28p -2