LIGA 4. ETAPA 18. Crișul Sântandrei produce prima înfrângere stagională Beiușului și este lider, la golaveraj. VEZI AICI; Cronicile partidelor, REZULTATELE și CLASAMENTUL la zi

S-au încheiat partidele etapei a 18-a din Liga 4. Crișul Sântandrei a egalat la puncte pe CS Diosig după succesul obținut azi (duminică, 26 martie) 2-1 cu Bihorul Beiuș. CS Diosig a învins la Valea lui Mihai, cu 3-0. Duminică s-a jucat și la Mădăras, acolo unde CSO Ștei a învins la limită: 0-1.

*CRIȘUL SÂNTANDREI – CF BIHORUL BEIUȘ 2-1

Crișul Sântandrei a reușit să se impună, acasă, în derbyul etapei, 2-1 cu CF Bihorul Beiuș. Echipa din Sântandrei trece, la golaveraj, în fruntea clasamentului. Gazdele au avut prima șansă după o fază creată de Zeno Bundea pentru ca beiușenii să riposteze printr-o lovitură liberă executată de Trip, minge grea, respinsă de Deac. Apoi, la o nesincronizare a fundașilor centrali ai Crișului, beiușenii au ratat o șansă uriașă.

Ciprian Dianu nu s-a rugat în zadar pentru un succes

În duelul antrenorilor ”stângaci” (Dianu vs Kovacs), echipa lui Ciprian Dianu a deschis scorul în minutul 35. Ungur a centrat din stânga, Olariu a atacat pe bara unu iar mingea a fost deviată de Ciorbiș în propria poartă (1-0). După pauză Bundea a executat, magistral o lovitură liberă, puțin pe lângă vinclu. De altfel fostul internațional a avut o prestație încântătoare.

Beiușenii au avut momente bune de joc reliefate pe tabelă în minutul 67 când Trip l-a învins pe Deac cu un șut de la 16 metri, în stânga portarului (1-1). Beiușenii au suferit primul eșec stagional în urma unui corner, când Hering a luat fața portarului Odobasianu și a marcat golul victoriei (2-1; min. 70). Goalkeeperul beiușenilor s-a accidentat la acea fază și nu a mai putut continua jocul.

*CS MĂDĂRAS – CSO ȘTEI 0-1

CSO Ștei a reușit să căștige, la limită, în deplasarea de la Mădăras. În urma acestui succes CSO Ștei face rocada cu CS Mădăras în clasament. Unicul gol a fost marcat de Pantea, unul din juniorii echipei din Ștei.

*VIITORUL BORȘ – CSC SÂNMARTIN 2-1

Întrucât au avut etapă liberă, Viitorul Borș și CSC Sânmartin au disputat, în devans, meciul direct, programat altfel în etapa…30! Gazdele au deschis scorul în urma unui autogol  însă Morna, a restabilit egalitatea. Golul victoriei gazdelor a fost marcat de Zadori. Gruparea din Borș își trece în cont (alte)) trei puncte importante.

*OLIMPIA SALONTA – UNIREA LIVADA 0-0

Gazdele au început agresiv, au avut o primă repriză bună iar în a doua Olimpia a avut șansa a două, trei contraatcuri extrem de periculoase. De partea cealaltă Livada a ripostat bine în prima repriză și a avut posesie bună în cea secundă, când a ratat și câteva oportunități, una uriașă, în ultimul minut. A rezultat, în final, un X cu care, nici Olimpia și nici Livada nu prea sunt obișnuite.

*CRIȘUL ALEȘD – CS II OȘORHEI 3-0

Egalul obținut de Aleșd la Beiuș, din etapa precedentă, nu a fost întâmplător. Sâmbătă, băieții lui Madar au avut o prestație excelentă și au obținut primul succes din 2017, cu un scor de forfait: 3-0, în fața celor de la CS II Oșorhei, una dintre echipele bune ale campionatului. ”În sfârșit, am început și noi să jucăm. Era și cazul”, a spus antrenorul gazdelor, Mircea Madar. Sergiu Pop a reușit dubla iar Bot a marcat și el pentru Crișul Aleșd care adună patru puncte în ultimele două etape.

*UNIREA VALEA LUI MIHAI – CS DIOSIG 0-3

CS Diosig a devenit noul lider al Ligii 4 Bihor prin succesul obținut la Valea lui Mihai. Deși au avut ocazii clare de gol oaspeții au marcat în prima repriză, din două faze fixe. Două cornere și același marcator, fundașul central Florin Lazăr. În partea secundă Emil Popa a stabilit scorul final: 0-3. CS Diosig este lider cel puțin până duminică, Crișul Sântandrei având șansa să preia șefia dacă învinge pe Bihorul Beiuș.

REZULTATE TEHNICE

Sâmbătă, 25 martie

VIITORUL BORȘ – CSC SÂNMARTIN 2-1 (devans din etapa 30)

OLIMPIA SALONTA – UNIREA LIVADA 0-0

CRIȘUL ALEȘD – CS II OȘORHEI  3-0

UNIREA VALEA LUI MIHAI – CS DIOSIG  0-3

Padișul Bihorul Gurani – Viitorul Borș (nu se dispută: 0-3)

CSC Sânmartin – FC Paleu (nu se dispută: 3-0)

Duminică, 26 martie

CS Mădăras – CSO Ștei 0-1

Crișul Sântandrei – CS Bihorul Beiuș 2-1

CLASAMENT

1 Crişul Sântandrei         17      13      2        2        62-19 41p    +14

2 CS Diosig                   16      13      2        1        54-17 41p    +17

3 Universitatea Oradea    16      13      0        3        55-19 39p    +15

4 Bihorul Beius              17      11      5        1        43-12 38p    +14

5  Valea lui Mihai          17      9        1        7        31-19 28p    +1

6 Viitorul Borş               18      8        2        8        45-41 26p    -1

7 CSO Ştei                     17      6        8        3        30-26 26p    +2

8 CS Mădăras                17      8        1        8        39-41 25p    -2

9 Unirea Livada              17      6        4        7        37-45 22p    -2

10 Crişul Aleşd              17      5        2        10      31-34 17p    -10

11 CS 2 Osorhei            17      4        5        8        25-47 17p    -7

12 Olimpia Salonta         17      3        3        11      21-37 12p    -15

13 CSC Sânmartin          18      3        5        10      21-43 14p    -13

14 CSC FC Paleu          16      2        4        10      15-27 10p    -14

15 Padișul Gurani           16      0        2        14      12-90 2p      -19