Liga 4. Etapa 16 (restanță). Rezultate; Cronică, Marcatori; Ghețe înscrie din nou (al 10-lea gol stagional)! Multe duble în această etapă…

Liga 4 a programat azi etapa a 16-a, prima din retur, etapă restantă după amânarea returului de campionat. (Semi)surpriza a reușit-o Olimpia Salonta, care a remizat cu liderul CSC Sânmartin.

*Meci foarte bun făcut de Biharea Vașcău la Oșorhei, (de fapt la Alparea) în ciuda diferenței de scor. După 1-0 la pauză, la șapte minute după reluare, Mone a egalat din penalty. Ecuația echipe câștigătoare a fost rezolvată din două lovituri libere semnate de Arsene. Paul Suciu a închis, spre final tabela după un joc cu ocazii la ambele porți. Așadar câte o dublă pentru Suciu și Arsene.

*Cu o lipsă acută de jucători cu experiență, Viitorul Borș a fost victimă sigură în disputa cu Unirea Livada. Deși băieții din Borș au egalat, în ultimele secvențe ale primei reprize, fostul internațional de juniori, Alin Floruț a marcat un gol de importanță  psihologică. Floruț avea să reușească dubla iar Toma să reamintească faptul că este unul dintre golgheterii acestui campionat.

*În fine, a câștigat și Crișul Sântandrei în acest an, dar la scor, după o replică palidă a celor de la Unirea Valea lui Mihai. Ban și Chișvasi au reușit câte o dublă.

*Bihorul Beiuș a învins la scor de forfait la Ștei dar după o primă repriză albă. Și în acest meci am consemnat o dublă, cea semnată de Gavriș. Și pentru beiușeni este un succes important după atâta secetă în campionat.

*Victorie categorică a studenților în disputa cu Dacia Gepiu. Și clasica dublă a fost consemnată și aici! A reușit-o Andrei Ferik, în finalul jocului.

*Remiză mare reușită de Salonta în fața liderului incontestabil, CSC Sânmartin. O remiză albă cât un succes pentru băieții lui Liviu Codre.

*O victorie mare a obținut  Mădărasul la Aleșd. Uneori, să ai în echipă un jucător de calibrul lui Sergiu Pop nu ajunge…

*O primă repriză bună făcută de trupa lui Gobe Gergely jr, la Diosig însă, după pauză, experimentatul Țârlea a găsit drumul spre gol. Vlad Ghețe, portarul golgheter, după ce că a marcat etapa trecută (în acel 2-2 cu Valea lui Mihai) a făcut-o din nou! Vlad a înscris, din penalty în minutul 60. Ghețe are marcate opt goluri marcate în campionat și două în cupă!

Liga 4. Etapa 16 (restanță) – 18 aprilie. REZULTATE

CS Oşorhei – Biharea Marmogranit Vaşcău 4-1 (1-0)

Au marcat: Suciu 30, 86, Arsene 69, 76, /Mone 52 pen

Unirea Embrak Livada – Viitorul Borş 4-1 (2-1)

Au marcat: Teodor Popa 35ag, Alin Floruț 45, 63, Daniel Toma 50/ Adrian Șorca 43

Crişul Sântandrei – Unirea Valea lui Mihai 5-0 (3-0)

Au marcat: Ban 21, 89, Chișvasi 33, 43, Covaci 51

CSO Ştei – Bihorul Beiuș 0-3 (0-0)

Au marcat: Dumbrăveanu 53 ag, Gavriș 63, 86

Universitatea Oradea – Dacia Gepiu 4-0 (1-0)

Au marcat: Suwan 14, Șandra 67, Ferik 78, 85

Olimpia Salonta – CSC Sânmartin ‏ 0-0

Crişul Aleşd – CS Mădăras 1-3 (1-1)