Liga 4. Etapa 12. CSO Ștei, la primul succes; ”Poker” pentru Daniel Toma; Victorii pentru Beiuș și Universitatea

Liga 4 a programat, sâmbătă, 10 noiembrie, de la ora 11:00 primele patru partide ale zilei. CSO Ștei a câștigat derbyul codașelor iar Universitatea, deși în zece, mai bine de o repriză, s-a impus în fața Diosigului. Răzvan Bogdan a adus victoria Beiușului în derbyul, de tradiție, cu Olimpia Salonta iar omul etapei este, până acum, Daniel Toma, care a reușit un careu de goluri cu Aleșdul! Meci cu șase goluri la Valea lui Mihai, împărțite frățește. CAO a reușit să se apropie la două puncte de lider dar are două jocuri, în plus, disputate față de Sînmartin, care joacă mâine, meciul etapei, la Sântandrei.

CSO Ștei a obținut primul succes în această ediție de campionat, tocmai în fața unei colege de suferință, CS Mădăras. Dacă nici acum atunci când? – și-au spus șteienii care au deschis scorul, la mijlocul primei reprize, prin Raul Pirtea la un carambol în careul Mădărasului. Până la pauză s-a făcut 2-0 după ce Dumbrăveanu a reușit să înscrie cu un șut din afara careului.

Universitatea a avut primele mari ocazii ale jocului cu CS Diosig. În minutul 1 Zeno Bundea l-a pus la grea încercare pe Vlad Ghețe care a apărat. Apoi Vlăduț a fost salvat de bară la o lovitură liberă executată excelent de același Zeno Bundea. CS Diosig a avut avantaj numeric după eliminarea lui Boneta pentru cumul de cartonașe galbene însă omul în plus nu i-a scutit de la primirea unui gol. La două minute după reluare, Suwan a a trimis pe ”scurt” (1-0). Oaspeții au acuzat golul și au cedat după reușita de excepție a lui Nicorec. Acesta, deși înconjurat de patru apărători, a inventat un lob superb (2-0)! Scorul de forfait a fost stabilit, din penalty, de același Suwan Yemad (3-0)

La Beiuș, s-au întâlnit două echipe de tradiție din fotbalul bihorean: Bihorul Beiuș și Olimpia Salonta. A rezultat un joc echilibrat, pe contre, un meci plăcut pentru un spectator neutru. ”Binșenii” au marcat, după mijlocul primei reprize, prin Răzvan Bogdan, care, în urma unui corner a reluat, cu capul, de pe colțul careului mic. Beiușenii au meritat victoria, privind numărul de oazii. Ultima, petrecuăt în minutul 90 a fost antologică. Szekeres a reușit o cursă la finele căreia a înșirat și doi fundași după care, altruist a pasat lui Mândru, dar Cătălin, cu poarta goală, a trimis prea încet iar un fundaș salontan, venit ”săgeată” a scos de pe linia porții”! Victorie scurtă a Bieușului dar extrem de importantă.

La Livada Daniel Toma a făcut spectacol. A macat de patru ori în poarta Crișului Aleșd într-un succes confortabil al echipei antrenate de Mădălin Popa. Crișul a contat doar la impresia artistică însă aceasta nu se punctează.

LIGA 4. ETAPA 12

Sâmbătă, 10 noiembrie

CSO Ştei – CS Mădăras 2-0 (2-0)

Au marcat: Raul Pirtea 25, Dumbrăveanu 37

FC Universitatea Oradea – CS Diosig Bihardioszeg 3-0 (0-0)

Au marcat: Suwan 47, Nicorec 55

Bihorul Beius – Olimpia Salonta 1-0 (1-0)

Au marcat: Răzvan Bogdan 28

Unirea Embrak Livada – Crişul Aleşd 4-2 (2-1)

Au marcat: Toma 6, 21, 59, 87/Mândrilă 16, Daniel Varga 89

CS Săcueni – CAO 1910 Oradea 0-1 (0-1)

A marcat: Sergiu Ciocan 5

Unirea Valea lui Mihai – Clubul Sportiv Oşorhei 3-3 (2-1)

Au marcat: Gego 10, Fele Sz. 16, Lakatos 46 / M. Gal 18 penalty, Fl. Neaga 62, Tenche 80