LIGA 4: Diosigul câștigă derbyul cu Universitatea; ”Faraonul” – dublă și coautor la un gol. Într-un alt meci: 2-2 la Oșorhei

Etapa a 17-a a Ligii 4 Bihor s-a încheiat astăzi (duminică, 19 martie) când au fost programate ultimele două jocuri ale etapei. La Diosig, în fața unei asistențe numeroase, s-a disputat derby-ul etapei și cu siguranță una dintre cele mai tari partide ale campionatului. Finalul primei reprize a fost nebun, cu patru goluri în nouă minute și l-a avut în prim plan pe ”faraon”, Ramses Gado reușind o dublă în acest meci, fiind și coautor la golul doi al gazdelor. Diosigul s-a impus, în final, cu 4-1. Fruntea clasamentului s-a strâns și mai mult, având patru echipe ”într-un singur punct”! Într-un alt meci, CS Oșorhei 2, a remizat, acasă: 2-2 cu CSC Sânmartin.

CS DIOSIG – FC UNIVERSITATEA ORADEA 4-1 (3-1)

Ploaia căzută pe parcursul zilei de sâmbătă a influențat starea gazonului. Cu toate acestea a rezultat un meci între două echipe bune, preocupate de fotbal. Golurile au căzut spre finalul primei reprize. S-a marcat de patru ori într-un interval de nouă minute. În minutul 36 Neaga a centrat și Suwan a deschis scorul (0-1). Bucuria studenților nu a durat prea mult, practic nici două minute. La prima acțiune ofensivă după golul încasat, băieții lui Zoli Vig au egalat (minutul 38) prin Gado fu un șut din 16 metri (1-1). Oaspeții au acuzat șocul și în minutul 41 același Gado a șutat iar Emil Popa a marcat pe urmărirea mingii respinsă de portar (2-1). În ultimul minut al primei reprize Florin Lazăr a înscris la o învălmășeală produsă în urma unui corner (3-1). Scorul final a fost stabilit, în partea secundă de omul meciului, Ramses Gado (4-1). Studenții au încheiat jocul în 10 oameni.

CS OȘORHEI 2 – CSC SÂNMARTIN 2-2 (2-1)

Gruparea din Oșorhei a deschis scorul în minutul 2 prin Grozav, egalarea venind de la Dan Negrea în minutul 24. La cinci minute distanță Șorca a readus gazdele în avantaj (2-1) însă în primul minut al părții secunde, Petre Pereț a egalat și a stabilit scorul final: 2-2. Cele două echipe bifează, fiecare al cincilea egal în acest sezon.