Liga 4. CS Săcueni încheie sezonul cu o victorie; Ultimul meci e duminică seară la Sântandrei

Campionatul Ligii 4 Bihor se încheie duminică seară, la Sântandrei cu meciul dintre echipa locală, Crișul și CAO, în fapt două revelații care vin din Liga 5. (Crișul Sântandrei a preluat lotul Unirii Oșorhei, campioana din L5). Dacă cei de la CAO au locul doi asigurat, de mult timp, Crișul Sântandrei are varianta victoriei pentru a intra în ”careul de ași”, echivalentă cu locul 4.

În ultima partidă de sâmbătă CS Săcueni a reușit să încheie sezonul cu un succes în fața Salontei, o colegă de ”suferință”.

CSC Sânmartin a câștigat campionatul Ligii 4 Bihor fără să cunoască înfrângerea și cu doar 4 rezultate de egalitate în 28 de etape. Echipa antrenată de Călin Cheregi a depășit ”suta” de goluri după succesul concludent de la Beiuș, scor 7-0 pentru campioană. Beniamin Szabadoș, mijlocașul de bandă dreaptă a reușit o triplă la Beiuș iar Ovidiu Popa respectiv Sebi Brata au bifat câte o dublă în acest succes concludent. Pentru Sânmartin se apropie barajul cu Unirea Florești. Primul joc, în deplasare, peste două săptămâni (15 iunie) iar returul este programat la Sântion, pe 22 iunie.

Și CSO Ștei (care nu ma avea emoții) a trecut de Unirea Livada cu 2-0 grație dublei semnate de Galea în partea secundă. De asemenea Tibi Szeles a fost decisiv pentru echipa sa, Unirea Valea lui Mihai în succesul cu CS Mădăras. Veteranul a înscris golul victoriei cu un sfert de oră înainte de finalul partidei, la scorul de 1-1. Gazedel au condus cu 1-0 prin golul lui Lakatos dar au fost egalate de colegul lui Szeles de la campioana de minifotbal a Bihorului, Bad Boys, Alex Lezeu.

Viitorul Borș și-a asigurat locul trei în urma victoriei cu CS Diosig.

Vă reamintim că în primul meci al etapei Crișul Aleșd a încheiat în forță sezonul 2018/19 cu o victorie, în deplasarea de la Oradea, cu FC Universitatea. Sebi Mândrilă a deschis scorul pentru echipa lui Ciprian Fogarasi, după 12 minute iar tabela nu s-a mai schimbat până la pauză. La trei minute după reluare, abia revenit de la Kyev, unde a jucat și a marcat pentru naționala de minifotbal a României, Andrei Ferik a restabilit egalitatea. Ultimul sfert de oră a fost ”nebun”. Aleșdul a preluat conducerea după reușita lui Vlad Todor în minutul 76. Studenții a replicat prin noul intrat, Andrei Toma, care a egala: 2-2 în minutul 80 dar oaspeții au pus mingea la centru și au marcat golul victoriei la faza imediat următoare prin Horvath (2-3). Și pentru ca tacâmul să fie complet și cireașa să fie pusă pe tortul unui joc spectaculos, Sebi Mândrilă a ratat o lovitură de la 11 metri în prelugirile partidei. FC Universitatea – Crișul Aleșd 2-3, rezultat final.