Liga 4 Bihor. Etapa 26. VEZI AICI rezultatele și clasamentul

CSC Sânmartin – Crișul Sântandrei 4-1

Liderul,  CSC Sânmartin, s-a impus la Sântion în fața Sântandreiului, care pierde al doilea joc în acest an. Ovidiu Popa a deschis scorul încă din minutul 5 pentru ca tot el să-l majoreze în debut de repriză secundă. Din minutul 70, când Sorin Ungur, a transformat un penalti pentru Sântandrei (2-1), jocul s-a aprins. Și tot așa s-a și stins după ce Ionuț Ban a rezolvat problema cu mare eleganță (3-1) iar Victoraș Dobrescu a fost eliminat cerându-și, pe drept cuvânt dreptatea, dar într-un vocabular neortodox. Sorian, fostul coleg al lui Dobrescu de la CF Liberty, a închis tabela cu un gol direct din corner în minutul 87.

CS Oșorhei – Unirea Valea lui Mihai 2-1

Meciul de la Alparea a avut o desfășurare uniformă, vreme de circa 80 de minute. În schimb au fost zece minute de forcing în finalul primei reprize când Valea lui Mihai a deschis scorul prin Lakatos Janos însă în trei minute, pe final de repriză trupa lui Zoli Vig a întors rezultatul. Șumălan a egalat în minutul 43 pentru ca, în prelungiri la vreo trei minute distanță, Paul Suciu să aducă victoria celor de la CS Oșorhei.

CS Diosig – FC Universitatea 2-2

La Diosig, portarul golgheter, Vlad Ghețe, a marcat din nou. La mijlocul primei reprize a transformat o lovitură liberă de la 25 de metri! Colegul lui Vlad de la echipa de minifotbal a celor de la AEK Oradea, Răzvan Birta a egalat pentru Universitatea, după care, studenții, au prelat conducerea pe final de repriză. Până la urmă cu patru minute înainte de final, Daina a adus un punct echipei lui Vali Durdeu.

Crișul Aleșd – Unirea Livada 2-1

Vlad Țap a fost eroul Crișul Aleșd, care după ce a învins pe CAO cu 2-1 a câștigat, cu același scor în fața unei alte echipe bune a campionatului, Unirea Livada. Vlad Țap a deschis scorul pentru gazde dar replica a venit la o fază fixă, când antrenorul-jucător al Unirii, Mădălin Popa a transformat o lovitură liberă de la 22 de metri. Nu s-a terminat așa pentru că la un sfert de oră după reluare, același Vlad Țap a înscris un euro-gol cu care Aleșdul își trece trei puncte mari în clasament.

CAO – CS Săcueni 4-1

Succes scontat și pe deplin meritat al lui CAO în disputa cu lanterna roșie. Echipa pregătită de Florin Farcaș a marcat de patru ori. Remus Pașca a deschis scorul în minutul 36 însă oaspeții au intrat la vestiare la egalitate cu CAO, după ce Agiurgioaiei, scăpat singur, a egalat cu un minut înainte de pauză. CAO a rezolvat meciul într-un interval de cinci minute 59-64 când au marcat Sergiu Ciocan și Patrik Blagea după care, pe final, Ciocan și-a trecut în cont dubla.

CS Mădăras – CSO Ștei 2-2

Unul dintre cele două jocuri de șase puncte, programate în această rundă, alături de meciul de la Salonta. A fost meciul în care a strălucit Daniel Gavriș ”Etoo” de la șteieni (au condus de două ori), care a deschis scorul în minutul 8 și a marcat pentru 1-2 în minutul 29 dar și jocul în care Alex Lezeu a fost iarăși om de bază la Mădăras reușind să egaleze la 1 în minutul 27. CS Mădăras a reușit golul egalizator cu 17 minute înainte de final prin Jurcuț.