Liga 4 Bihor. Etapa 12: Oaspeții obțin șapte victorii și o remiză!!!

Șapte victorii și o remiză au obținut oaspeții, în cele opt jocuri din etapa a 12-a a Ligii a 4 din Bihor! Onoarea gazdelor a fost salvată în prelungirile partidei de la Tileagd când Gergo Karacsony a marcat golul de 2-2 în partida Foresta – Bihorul Beiuș! Clmea este că același jucător marcase, tot în prelungiri și tot în minutul 90+1, în meciul de baraj din vara acestui an, parafând promovarea sportivă a echipei sale! Etapa a debutat sâmbătă, cu jocul de la Aleșd, dintre Crișul Aleșd și CS Mădăras, unde s-au impus oaspeții. Și etapa oaspeților a continuat cu succesul lui CAO la Oșorhei, al Universității la Salonta după care Șteiul a câștigat la Diosig! Pentru ca tacâmul să fie complet au fost cinci din cinci victorii ale oaspeților după ce Valea lui Mihai a câștigat la Săcueni! Nici ziua de duminică nu s-a lăsat mai prejos. Viitorul Borș a câștigat duelul pentru locul doi iar Livada a învins pe terenul echipei secunde a Sânmartinului. Și era cât pe ce să fie opt din opt! Bihorul Beiuș a avut în mână meciul de la Tileagd după ce amarcat două goluri în trei minute: 67-69 dar Foresta s-a salvat în ultimul sfert de oră plus povestea din minutul 90+1.

*După ce a pierdut puncte, pe teren propriu, cu Olimpia și Foresta, Crișul nu sa regăsit nici în jocul cu CS Mădăras, pierzând alte trei puncte! Oaspeții au deschis scorul prin penaltyul transformat de antrenorul jucător Kadar Lorant și aveau 2-0 după nici jumătate de oră după golul lui Slovac. Reușita Crișului, a venit de la Buda, în minutul 80, a animat finalul dar punctele au mers la Mădăras.

*CAO își continuă marșul, așa cum îi stă bine unei echipe profesioniste de-a dreptul, cu un excelent antrenor. Liderul n-a avut probleme nici la Oșorhei, asigurându-și un avantaj confortabil după 50 de minute, când conducea cu 4-0. Hosu, cu o dublă și Costea, au marcat împotriva echipei la care au evoluat în Liga 3.

*Jocul de la Salonta, dintre Olimpia și Universitatea a fost decis de execuția lui Suwan, care a intrat în dribling,de la 30 de metri,înșirând cinci adversari, după care a marcat cu un șut de la circa 12 metri. Un gol de trei puncte pentru ”studenți”.

*E clar că ceva nu merge la Diosig. Asta nu reduce din meritele șteienilor care au învins în această deplasare grație reușitelor lui Cătălin Mândru și a lui Gruie. CSO Ștei le egalează, la puncte pe Borș și Sântandrei., care vor juca duminică meciul direct.

*Viitorul Borș a câștigat, fără drept de apel, la Sântandrei, în fața unei echipe care s-a predat în fața problemelor , pe drept cuvânt. Însă echipa antrenată de Lucian Stance și-a făcut jocul și a câștigat de o manieră categorică. Mai mult, Cosmin Verdeș i-a refuzat lui Șumălan golul de onoare apărându-i, pe final, un penalty.

*Încet dar sigur, Livada lui Mădălin Popa a urcat în clasament până în zona podiumului și are mari șanse să și ierneze acolo. Succesul de la Sânmartin a venit oarecum logic, în calculul hârtiei, plecarea lui Ovi Morna nefiind deloc întâmplătoare.

*Și Bihorul Beiuș a fost aproape de un succes extern, oprit de același Gergo Karacsony , jucătorul care marca în meciul de baraj din vară, în minutul 90+1. Istoria s-a repetat! Gergo Karacsony a marcat și azi, tot în minutul 90+1 și a adus un nou punct Forestei!

Acest articol va fi actualizat imediat după încheierea partidelor.