LIGA 4: Punctaj maxim pentru Sânmartin şi Sântandrei; Portarul Ghețe marchează în vijelie și aduce victoria; Salonta întoarce de la 0-2 și se impune cu 6-2! Meci cu scandal la Aleșd

CSC Sânmartin şi Crişul Sântandrei sunt singurele echipe din Liga 4 cu maximum de puncte. Ambele echipe din fruntea clasamentului au obținut succese la limită, în jocuri grele. Celelalte două echipe cu maximum de puncte după trei etape, CS Oşorhei şi Dacia Gepiu şi-au împărţit câte un punct în meciul direct. Partea proastă este că nu mai au punctaj maxim iar partea bună, că sunt neînvinse în acest debut de sezon.

*Marile rivale din sezonul trecut CS Diosig și Bihorul Beiuș s-au întâlnit la Diosig unde victoria a aparținut echipei lui Vig. Până spre final a fost 1-1 dar Ghețe a transformat impecabil o lovitură liberă iar la câteva minute, în prelungiri, Praja a stabilit scorul final.

*CS Mădăras a condus cu 2-0, după care a ratat încă două trei ocazii. Apoi s-a făcut 6-2! ”Miză me juniori. L meciul cu CS Mădăras am avut cinci juniori în teren. Ei nu păcălesc fotbalul.Ei sunt viitorul”  a spus Liviu Codre la final.

*CS Săcueni a trecut pe lângă un mare rezultat la Cordău, unde a condus cu 1-0 după golul lui Lukacs din minutul 24. Trip a adus egalarea la șase minute distanță iar imediat, în minutul 34, Sorin Ban a transformat un penalty și a adus victoria Sânmartinului dar echipa din Săcueni a ratat marile ocazii ale meciului.

*Zeno Bundea a macat un gol de trei puncte la Ștei. A fost o prezență providențială a lui Zeno în careul gazdelor. O centrare de pe linia de fund a fost deviată de de un fundaș șteian pe capul lui Zeno care a înscris un gol de trei puncte. CSO Ștei a ratat două ocazii în situație de unu la unu cu portarul în minutul 27 respectiv 41

*Meci cu scandal la Aleșd. Oaspeții au deschis scorul din penalty prin Foriș, apoi gazdele au egalat după o fază superbă a atacantului Sergiu Pop iar Mircea Madar jr a adus echipa din Aleșd în avantaj după o reluare de cap. Cum Țap de la gazde a fost eliminat, oaspeții au valorificat omul în plus, au preluat conducerea după reușitele lui  Daroczi și Gego iar Lakatos a marcat, în prelungiri, ultimul gol.

”Nu am semnat raportul de arbitraj! Penalti inexistent la primul gol al adversarilor iar golurile doi și trei au fost marcate din poziții clare de ofsaid”, a declarat după meci Ciprian Fogarassy, președintele clubului din Aleșd. ”Nu au avut treabă cu noi. Suntem într-o relație de prietenie foarte bună, cu Ciprian Fogorassy, cu Vio Domocoș sau Mircea Madar. Crișul Aleșd a contestat arbitrajul”, a precizat Sany Felel, antrenorul echipei din Valea lui Mihai.