Liga 2: U Cluj a trecut de Luceafărul

Pe Cluj Arena, U Cluj a învins-o, cu scorul de 2-0, pe Luceafărul Oradea în cadrul etapei a 5-a a ligii secunde.

Clujenii au deschis scorul în debut de meci după o aruncare de la margine, Giurgiu a centrat perfect în fața porții iar Hordouan a pus latul în patru metri și a deschis scorul (1-0).  Cu două minute înainte de pauză, același Hordouan a centrat cu stângul din corner iar Cristi Gavra, deși în marcaj a reluat nestingherit cu capul în dreapta lui Moga (2-0). Bihorenii au avut două mari ocazii, prima în urma unei faze fixe, Oros reluând pe lângă iar apoi, în partea secundă, Gunie a centrat, mingea a lovit bara a revenit în teren la Lasconi care a șutat direct în portarul căzut.

Căpitanul clujenilor, veteranul Giurgiu a împlinit azi 36 de ani iar antrenorul oaspeților, Cristi Lupuț a împlinit duminică, 41 de ani.

U Cluj – Luceafărul Oradea 2-0 (2-0)

Au marcat: Hordouan 8, Gavra 43

U Cluj: Bozoancă – Căpușă, Abrudan, Cordoș, Sepsi – Giurgiu – Kofi, Florescu (87 Dumitrescu), Greu (72 Goga), Gavra – Hordouan (65 Ene). Antrenor: Adrian Falub.

Luceafărul: Moga – Gunie, Oros, Tînc, Ban – Prejmerean, Lukacs (60 Preoteasa) – Vasile Pop (81  Mitrică), Codoban (45 Lasconi), Dulca – Ludușan. Antrenor: Cristian Lupuț.

Arbitri: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova) – Florin Pucheanu (Ulmi), Petruţa Iugulescu (Târgovişte). Rezervă este Răzvan Necrici (Chechiş – Maramureş)

Observatori: Bogdan Zanfirescu (Botoşani) şi Cristian Petrean (Hunedoara).