Liga 2, etapa 33: Luceafărul cedează (0-2) la Suceava

Luceafărul Oradea a cedat în jocul din deplasare cu Foresta Suceava. Gazdele s-au impus cu 2-0 și au mărit la patru puncte distanța, în clasament de bihoreni. Luceafărul este pe locul 12, cu 37 de puncte. Partida a contat pentru etapa 33 din liga secundă.

La numai șase minute după startul partidei de pe Stadionul Areni, din Suceava, Dumitru a centrat din banda stângă și fundașul central Daniel Lung a trimis cu capul pe lângă Began, deschizând scorul (1-0). Peste câteva minute, tot din banda stângă a venit și centrarea lui Drugă, o reluare cu capul a lui Rusu dar Began a salvat. În minutul 30, altă centrare a lui Drugă a fost reluată cu capul de Alin Mutu dar același  Began a intervenit providențial. Cu opt minute înainte de pauză, tot Began s-a opus, reușind să scoat de sub bară un șut al lui Dumitru, din 18 metri. La patru minute după reluare, un contraatac al sucevenilor, declanșat de pasa filtrantă a lui Rusu, l-a pus în situație de gol pe Cerlincă, acesta a sprintat spre poarta bihoreană și a înscris cu un șut în colțul lung (2-0). Același Cerlincă a avut șansa golului dar a șutat pe lângă poartă pentru ca Dumitru să trimită, din vole, peste transversală. Una dintre rarele ocaziile de gol ale bihorenilor a fost  ratată de Claudiu Codoban, în prelungiri, când portarul sucevean a scos lovitura liberă executată de mijlocașul Luceafărului.

FORESTA SUCEAVA – LUCEAFĂRUL ORADEA         2-0 (1-0)

Au marcat: Lung 6, Cerlincă 49

Foresta: Niga – Mihălăchioae, Mutu, Lung, Drugă – Stănescu, Dumitriu – Dănilă (52 Masella), Cerlincă ( 73 Grumezescu), Vraciu – Bg. Rusu (85 C. Buziuc). Antrenor: Marius Lup

Luceafărul: Began – Balea, Bactăr, Hlinca, Ban – Cuc (46 Codoban), Chiş-Toie (85 Darius Costea), Feher, Bedea (68 Balla) – Arnăutu, Roşu. Antrenor: Alexandru Kiss

Arbitru: Vladimir Andrei Nagy (Aiud); Asistenţi: Bogdan Ioan Dragoş şi Constantin Mihai Cantemir (ambii din Făgăraş).