Cotată cu penultima șansă, mai degrabă candidată la ultimul loc în Divizia 1, România a reușit un turneu perfect. Cinci meciuri, trei victorii, o victorie în prelungiri și o altă victorie după șuturi de penalitate. Locul 1 final și promovare în al doilea eșalon mondial. În meciul decisiv România a depășit Olanda, cu 3-1 și cu 13 puncte a ocupat locul 1 în turneul desfășurat la Tallinn.

România a jucat cu mare atenție acest joc cu Olanda, a deschis scorul prin Gergo Biro (3:58) și l-a majorat la 2-0 prin Attila Goga (20:46). Olandezii ne-au speriat puțin, atunci când au redus din diferență Levi Boer (37:26) însă Peter Balazs (58:16) a asigurat victoria cu un gol marcat din treimea noastră olandezii jucând fără portar ultimele minute. Iată rezumatul VIDEO al partidei care ne-a adus PROMOVAREA: