Iga Swiatek a reușit turneul perfect!

Gazon sintetic

Adolescenta de 19 ani din Varșovia, Iga Swiatek, a triumfat pe zgura de la Roland Garros după ce a câștigat și finala în aceeași manieră categorică în care a parcurs tot turneul. În ultimul act a fost: 6-4; 6-1 cu Sofia Kenin. Iga a reușit șapte victorii pe tabloul principal, nu a pierdut niciun set și n-a jucat nici-un tie break. Adică turneul perfect!

”Nu sunt foarte pricepută la discursuri pentru că am câștigat ultimul turneu acum trei ani. Chiar nu știu cui să mulțumesc dar mă gândesc la cei care au făcut posibil ca acest turneu să se joace, adică organizatorilor”, a spus Iga Swiatek.

TOATE REZUTLTATELE DIN TURNEUL FEMININ SUNT AICI:

FINALA: Iga Swiatek – Sofia Kenin 6-4/6-1

Doneaza sange pregatit, informat si fara batai de cap!

SEMIFINALE

Iga Swiatek (POL) – Nadia Podoroska (Q ARG) 6-2/6-1

Sofia Kenin (4-SUA) – Petra Kvitova (7-CEH) 6-4/7-5

SFERTURI DE FINALĂ

Iga Swiatek (POL) – Martina Trevisian (ITA) 6-3/6-1

Elena Svitolina (3-UKR) – Nadia Podoroska (Q ARG) 2-6/4-6

Sofia Kenin (4-SUA) – Danielle Rose Collins(SUA) 6-4/4-6/6-0

Petra Kvitova (7-CEH) – Laura Siegemund (GER) 6-3/6-3

OPTIMI DE FINALĂ

SIMONA HALEP (1) – Iga Swiatek (POL) 1-6/2-6

Martina Trevisian (ITA) – Kiki Bertens (5-HOL) 6-4/6-4

Elena Svitolina (3-UKR) – Caroline Garcia (FRA) 6-1/6-3

Nadia Podoroska (Q ARG) – Barbora Krejcikova (CEH) 2-6/6-2/6-3

Ons Jabeur (30-TUN) – Danielle Rose Collins (SUA) 4-6/6-4/4-6

Fiona Ferro (FRA) – Sofia Kenin (4-SUA) 6-2/2-6/1-6

Petra Kvitova (7-CEH) – Shuai Zhang (CHN) 6-2/6-4

Laura Siegemund (GER) – Paula Badosa (ESP) 7-5/6-2

TURUL 3

SIMONA HALEP (1) – Amanda Anisimova (25-SUA) 6-0/6-1

Eugenie Bouchard (CAN) – Iga Swiatek (POL) 3-6/2-6

Martina Trevisian (ITA) – Maria Sakkari (GRE) 1-6/7-6/6-3

Katerina Siniakova (CEH) – Kiki Bertens (5-HOL) 2-6/2-6

Elena Svitolina (3-UKR) – Elena Alexandrova (15-RUS) 6-4/7-5

Caroline Garcia (FRA) – Elise Mertens (16-BEL) 1-6/6-4/7-5

Anna Schmiedlova (SVK) – Nadia Podoroska (Q ARG) 3-6/2-6

Barbora Krejcikova (CEH)- Tsvetana Pironkova (W BLG) 5-7/6-4/6-3

Aryna Sabalenka (8 BLR) – Ons Jabeur (30-TUN) 6-7/6-2/3-6

Danielle Rose Collins (SUA)– Garbine Muguruza (11-SPA) 7-5/2-6/6-4

Fiona Ferro (FRA) – PATRICIA ȚIG 7-6/4-6/6-0

IRINA BARA – Sofia Kenin (4-SUA) 2-6/0-6

Petra Kvitova (7-CEH) – Leylah Fernandez (CAN) 7-5/6-3

Clara Burel (W FRA) – Shuai Zhang (CHN) 6-7/5-7

Petra Martici (13-CRO) – Laura Siegemund (GER) 7-6/3-6/0-6

Paula Badosa (ESP) – Jelena Ostapenko (LET) 6-4/6-3

TURUL 2

SIMONA HALEP (1) – IRINA BEGU 6-3/6-4

Bernarda Pera (SUA) – Amanda Anisimova (25-SUA) 2-6/0-6

Daria Gavrilova (AUS) – Eugenie Bouchard (CAN) 7-5/4-6/3-6

Hsieh Su-wei (TPE) – Iga Swiatek (POL) 1-6/4-6

Coco Gauff (SUA) – Martina Trevisian (ITA)6-4/2-6/5-7

Kamlia Rkhimova (Q – RUS) – Maria Sakkari (GRE) 6-7/2-6

Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) – Katerina Siniakova (CEH) 3-6/4-6

Sara Errani (ITA) – Kiki Bertens (5-HOL) 6-7/6-3/7-9

Elena Svitolina (3-UKR) – Renata Zarazua (Q MEX) 6-3/0-6/6-2

Astra Sharma (AUT L) – Elena Alexandrova (15-RUS) 3-6/3-6

Caroline Garcia (FRA) – Aliaksandra Sasnovich (BLR) 7-6/6-2

Kaia Kanepi (EST) – Elise Mertens (16-BEL) 4-6/5-7

Victoria Azarenka (10-BLR) – Anna Schmiedlova (SVK)2-6/2-6

Nadia Podoroska (Q ARG)- Yulia Putintseva (23-KAZ) 6-3/1-6/6-2

Barbora Strycova (32-CEH) – Barbora Krejcikova (CEH) 4-6/6-3/3-6

Tsvetana Pironkova (W BLG)- Serrena Villiams (6-SUA) retragere

Aryna Sabalenka (8 BLR) – Daria Kasatkina (RUS) 7-6/6-0

Nao Hibino (JPN) – Ons Jabeur (30-TUN) 6-7/4-6

Clara Tauson (Q-DAN) – Danielle Rose Collins (SUA) 2-6/3-6

Kristina Pliskova (CEH) – Garbine Muguruza (11-SPA) 3-6/2-6

Elena Rybakina (14- KAZ) – Fiona Ferro (FRA) 3-6/6-4/2-6

PATRICIA ȚIG – Christina McHale (SUA) 6-4/6-3

IRINA BARA – Alison Van Uytvanck (BEL) 6-1/4-0ab

ANA BOGDAN – Sofia Kenin (4-SUA) 6-3/3-6/2-6

Petra Kvitova (7-CEH) – Jasmine Paolini (ITA) 6-3/6-3

Polona Hercog (SLO) – Leylah Fernandez (CAN) 4-6/6-3/1-6

Kaja Juvan (SLO) – Clara Burel (W FRA) 6-7/2-6

Alize Cornet (FRA) – Shuai Zhang (CHN) 4-6/6-7

Petra Martici (13-CRO) – Veronika Kudermetova (RUS) 6-7/7-5/6-3

Laura Siegemund (GER) – Julia Goerges (GER) 1-6/6-1/6-3

Sloane Stephens (29-SUA) – Paula Badosa (ESP) 4-6/6-4/2-6

Jelena Ostapenko (LET)- Karolina Pliskova (2-CEH) 6-4/6-2

TURUL 1

SIMONA HALEP (1) – Sara Sorribes (SPA) 6-4/6-0

IRINA BEGU – Jil Teichmann (ELV) 6-4/4-6/6-3

Cici Belis (SUA) – Bernarda Pera (SUA) 6-7/1-6

Tamara Korpatsch (GER) – Amanda Anisimova (25-SUA) 2-6/0-6

Dayana Yastremska (24-UKR) – Daria Gavrilova (AUS) 4-6/3-6

Ana Kalisnkaya (RUS) – Eugenie Bouchard (CAN) 4-6/4-6

Barbara Hass (AUT) – Hsieh Su-wei (TPE) 3-6/6-7

Iga Swiatek (POL) – Marketa Vondrusova (15-CEH) 6-1/6-2

Johanna Konta (9-AUT) – Coco Gauff (SUA) 3-6/3-6

Camila Giorgi (ITA) – Martina Trevisian (ITA) 5-7/0-3ab

Kamlia Rkhimova (Q – RUS) – Shelby Rogers (SUA) 6-2/6-3

Ajla Tomjlanovici (AUS) – Maria Sakkari (GRE) 0-6/5-7

Svetlana Kuznetova ( 28-RUS) – Anastasia Pavlyuchenkova (RUS) 1-6/6-2/1-6

Katerina Siniakova (CEH) – Lauren Davis (SUA) 7-6/6-2

Monica Puig (PTR) – Sara Errani (ITA) 2-6/1-6

Katarina Zavatska (UKR) – Kiki Bertens (5-HOL) 6-2/2-6/0-6

Elena Svitolina (3-UKR) – Varvara Gracheva (RUS) 7-6/6-4

Renata Zarazua (Q MEX) – Elsa Jacquemot (FRA) 6-1/6-2

Anna Blinkova (RUS) – Astra Sharma (AUT L) 3-6/6-2/5-7

Maddison Inglis (AUT) – Elena Alexandrova (27-RUS) 3-6/3-6

Anett Kontaveit (17-EST) – Caroline Garcia (FRA) 4-6/6-3/4-6

Aliaksandra Sasnovich (BLR) – Anna-Lena Friedsam (GER) 6-2/2-6/6-3

Marie Bouzkova (CEH) – Kaia Kanepi (EST) 6-4/4-6/2-6

Margarita Gasparyan (RUS) – Elise Mertens (16-BEL) 2-6/3-6

Victoria Azarenka (10-BLR) – Danka Kovinici (MNE) 6-1/6-2

Anna Karolina Schmiedlova (SVK) – Venus Williams (SUA) 6-4/6-4

Greet Minnen (BEL) – Nadia Podoroska (Q ARG) 2-6/1-6

Kirsten Flipkens (BEL) – Yulia Putintseva (23-KAZ) 1-6/2-6

Barbora Strycova (32-CEH) – Varvara Lepchenko (Q SUA) 7-5/6-2

Nina Stojanovici (SRB) – Barbora Krejcikova (CEH) 3-6/5-7

Tsvetana Pironkova (W BLG) – Andrea Petkovici (GER) 6-3/6-3

Kristie Ahn (SUA) – Serrena Villiams (6-SUA) 6-7/0-6

Aryna Sabalenka (8 BLR) – Jessica Pegula (SUA) 6-3/6-1

Daria Kasatkina (RUS) – Harmony Tan (W FRA) 6-2/6-1

Nao Hibino (JPN) – Marta Kostyuk (Q-UKR) 6-4/6-0

Zarina Diyas (KAZ) – Ons Jabeur (30-TUN) 6-4/3-6/1-6

Jennifer Brady (21-SUA) – Clara Tauson (Q-DAN) 4-6/6-3/7-9

MONICA NICULESCU (Q) – Danielle Rose Collins (SUA)6-2/2-6/1-6

Viktoria Kuzmova (SVK) – Kristina Pliskova (CEH) 1-6/2-6

Tamara Zidanšek (SLV) – Garbine Muguruza (11-SPA)5-7/6-4/6-8

Elena Rybakina (14- KAZ) – SORANA CÂRSTEA 6-0/6-3

Fiona Ferro (FRA) – Heather Wattson (Marea Britanie) 7-6/6-4

Stefanie Voegele (ELV) – PATRICIA ȚIG 5-7/5-7

Christina McHale (SUA)– Karolina Muchova (22-CEH) 6-2/6-4

Donna Vekici (26-CRO) – IRINA BARA 3-6/4-6

Alison Van Uytvanck (BEL) – Rebecca Peterson (SUE) 2-6/6-3/6-1

Timea Babos (UNG) – ANA BOGDAN 4-6/2-6

Liudmila Samsonova – Sofia Kenin (4-SUA) 4-6/6-3/3-6

Petra Kvitova (7-CEH) – Oceane Dodin (FRA) 6-3/7-5

Aliona Bolsova (SPA) – Jasmine Paolini (ITA) 4-6, 3-6

Diane Parry (FRA) – Polona Hercog (SLO) 4-6/2-6

Leylah Fernandez (CAN) – Magda Linette (31-POL) 1-6/6-2/6-3

Angelique Kerber (18-GER) – Kaja Juvan (SLO) 3-6/3-6

Arantxa Rus (HOL) – Clara Burel (W FRA) 7-6/6-7/3-6

Chloe Paquet (FRA) – Alize Cornet (FRA) 3-6/2-6

Shuai Zhang (CHN) – Maddison Keys (12-SUA) 6-3/7-6

Petra Martici (13-CRO) – Misaki Doi (JPN) 7-6/7-5

Pauline Parmentier (W FRA) – Veronika Kudermetova (RUS) 2-6/3-6

Laura Siegemund (GER) – Kristina Mladenovici (FRA) 7-5/6-3

Julia Goerges (GER)– Alison Riske (19-SUA) 6-3/6-7/6-1

Sloane Stephens (29-SUA)– Vitalia Diatchenko (RUS) 6-2/6-2

Kateryna Kozlova (UKR) – Paula Badosa (ESP) 2-6/6-4/3-6

Jelena Ostapenko (LET) – Maddison Brengle (SUA) 6-2/6-1

Mayar Sherif (Q-EGP) – Karolina Pliskova (2-CEH) 7-6/2-6/4-6

sursa foto: rolandgarros.ro

Din aceeași categorie