HANDBAL Feminin: Favoritele nu câștigă la Oradea. Crișul Chișineu Criș s-a salvat în ultima secundă!

Marile favorite la câștigarea seriei D din Divizia A la handbal feminin, nu pleacă victorioase de la Oradea. Dacă principala favorită la locul 1 (la începutul sezonului) CSM Tg. Mureș a fost învinsă la Ordaea cu 33-28 de CSU Oradea, aseară, nici liderul, Crișul Chișineu Criș n-a avut o viață ușoară, salvându-se cu un gol macat în ultima secundă, într-un moment în care Oradea avea două jucătoare eliminate! Partida s-a încheiat la egalitate: 22-22.

Jocul din Polivalenta Universității orădene a început cu patru aruncări de la 7 metri pentru Oradea, trei transformate de Andreea David și cu un ”pozițional” elaborat al Crișului. Oaspetele s-au desprins la trei goluri (4-7) aproape de mijlocul primei reprize. CSU a dat bine din picioare în apărare, o defensivă agresivă (cu riscul a trei eliminări în prima parte), dar fetele tandemului Doina și Cristi Ardelean au macat de două ori în inferioritate numerică, pe fondul paradelor fantastice ale Crinei Pintea și au egalat: 9-9, egalitatea fiind consemnată și la pauză: 11-11.

Era clar că după Tg. Mureș, orădencele le-au pus gând rău și fetelor antrenate de fostul jucător și antrenor al băieților de la CSM Oradea, Sebi Tudor. Mai mult, CSU s-a dus la 14-12 în minutul 41 însă arădencele au marcat de patru ori consecutiv și se părea că au scăpat, păstrând ecartul de două goluri: 14-16, 16-18. Numai că Pintea a închis iarăși poarta iar Oradea a egalat la 19 iar cu 90 de secunde înainte de final era 22-20! Din păcate orădencele au rămas în patru jucătoare, era 22-21 și mingea dar ultimele 33 de secunde au părut o eternitate. Arbitri au arătat repede ”pasiv” iar Crișul, cu experiență și două jucătoare în plus au reușit să fructifice ultima contră, în ultima secundă când Alexandra Haidu a marcat din inter dreapta mingea fiind deviată de Crina, indubitabil omul meciului.

Gândiți-vă doar că CSU Oradea putea câștiga acest meci, ceea ce însemna un punct în plus și cât păcate este de eșecul, neașteptat, acasă, cu Timișoara, care ar mai fi adus trei puncte. Concret, CSU Oradea putea avea 20 de puncte, cu două mai puțin decât liderul!

Indiscutabil echipa orădeană arată foarte bine, chiar neașteptat de bine însă tinerețea face ca aceleași fete care zdrobesc locul 1 să se chinuie cu ultimul loc. Caracteristică specifică echipelor cu medie de vârstă scăzută.

Cu o etapă înaintea finalului primei părți de sezon (tur- retur), clasamentul se prezintă astfel:;