Campioana României, CFR Cluj are 1-0 după prima partidă din dubla manșă cu Maccabi Tel Aviv din turul 2 preliminar al Ligii Campionilor.

Vișinii clujeni au marcat în Gruia prin Omrani, omul de gol, în minutul 22.

A fost afluență, destul de mare de public la acest meci (poate cea mai mare, pentru CFR din ultima vreme) însă echipa din Gruia nu a știut să profite de un adversar la îndemână, care nu a fost cap de serie, care nu are meciuri în picioare și pe care a dominat-o timp de circa o oră.

Este oare suficient acest 1-0?

Israelienii au avut prima oportunitate la o contră însă Arlauskis a parat șutul lui Cohen (19). La trei minute distanță Omrani câștigă duelul aerian cu doi fundași și înscrie, cu capul din careul mic (1-0). Prima repriză s-a încheiat cu o ocazie rarisimă pentru oaspeți însă Ofoedu a șutat în plasa laterală

(45). Partea a doua a debutat cu o șansă imensă pentru Rondon scăpat singur cu portarul însă a finalizat lamentabil (48). Oaspeții au controlat, clar, finalul. Ofedu și Blackman au trimis din 16 metri, peste poartă (63 și 69) iar Arlauskis a intervenit providențial la o minge centrată în gura porții (71) pentru un scor final: 1-0. Calificarea este departe de a fi jucată. Maccabi a arătat multă forță de joc iar returul se anunță incendiar pentru echipa antrenată de Dan Petrescu.

Mai mult ca sigur, în jocul cu Dinamo, programat sâmbătă la Cluj, în etapa a treia din Liga 1, Dan Petrescu va fi nevoit să joace cu o mare parte din rezerve, pentru că urmează marți returul din Israel iar evident miza o reprezintă cupele europene datorită ofertei financiare generoase.

CFR Cluj – Maccabi Tel Aviv 1-0 (1-0)

A marcat: Omrani 22

CFR: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Culio, Bordeianu, Djokovic (79 Sylla) – Deac (90 Pereira), Rondon (72 Păun), Omrani. Antrenor: Dan Petrescu

Maccabi: Gianniotis – Kandil, Piven, Jair Amador, Davidzada – Cohen (55 Micha), Peretz, Glazer, Rikan – Ofoedu (67 Blackmann), Shechter (83 Atar). Antrenor: Vladimir Ivic

Arbitru: Jose Sanchez (Spania)