Final de preliminarii pentru EURO 2020; Mai rămân 4 locuri. VEZI AICI echipele calificate

Ciao restaurant - pizzerie

O dată cu partidele disputate aseară s-au încheiat preliminariile pentru calificarea la EURO 2020. Mai rămân în calcul patru locuri, care vor fi ocupate la barajul din Liga Națiunilor, programat în luna martie a anului viitor.

*Anglia, Cehia, Ucraina, Portugalia, Germania, Olanda, Elveția, Danemarca, Croația, Țara galilor, Spania, Suedia, Polonia, Austria, Franța, Turcia, Belgia, Rusia, Italia și Finlanda sunt cele 20 de echipe calificate direct la EURO 2020

*Finlanda s-a calificat, în premieră, la un mare turneu final

*Belgia și Italia sunt echipele care au acumulat maximum de puncte. Acestora li se alătură Ucraina, Danemarca și Spania care au încheiat preliminariile neînvinse.

Baza sportiva Tineretului

*Cum se va juca în play off? Conform UEFA s-au format patru grupe, a câte patru echipe, câștigătoarea urmând să ajungă l EURO 2020.

Path AIcelandBulgaria/Israel/Hungary/Romania*
Path BBosnia and HerzegovinaSlovakiaRepublic of Ireland, Northern Ireland
Path CScotlandNorwaySerbiaBulgaria/Israel/Hungary/Romania*
Path DGeorgiaNorth MacedoniaKosovoBelarus

Una dintre echipele Bulgaria, Israel, Ungaria sau România vor juca în Grupa C. Tragerea la sorți va avea loc vineri, 22 noiembrie.

GRUPELE PRELIMINARE, CLASAMENTE FINALE

Grupa A (Calificate: Anglia și Cehia)

1. ANGLIA 8 7 0 1 37:6 21
2. CEHIA 8 5 0 3 13:11 15
3. Kosovo 8 3 2 3 13:16 11
4. Bulgaria 8 1 3 4 6:17 6
5. Muntenegru 8 0 3 5 3:22 3

Grupa B (Calificate: Ucraina și Portugalia)

1.UCRAINA862017:420
2.PORTUGALIA852122:617
3.Serbia842217:1714
4.Luxemburg81167:164
5.Lituania80175:251

Grupa C (Calificate: Germania și Olanda)

1.GERMANIA870130:721
2.OLANDA861124:719
3.Irlanda de Nord84139:1313
4.Belarus81164:164
5.Estonia80172:261

Grupa D (Calificate: Elveția și Danemarca)

1.ELVEȚIA852119:617
2.DANEMARCA844023:616
3.Irlanda83417:513
4.Georgia82247:118
5.Gibraltar80083:310

Grupa E (Calificate: Croația și Țara Galilor)

1.CROAȚIA852117:717
2.ȚARA GALILOR842210:614
3.Slovacia841313:1113
4.Ungaria84048:1112
5.Azerbaijan80175:181

Grupa F (Calificate: Spania și Suedia)

1.SPANIA1082031:526
2.SUEDIA1063123:921
3.Norvegia1045119:1117
4.România1042417:1514
5.Insulele Feroe101094:303
6.Malta101093:273

Grupa G (Calificate: Polonia și Austria)

1.POLONIA1081118:525
2.AUSTRIA1061319:919
3.Macedonia de Nord1042412:1314
4.Slovenia1042416:1114
5.Israel1032516:1811
6.Letonia101093:283

Grupa H (Calificate: Franța și Turcia)

1.FRANȚA1081125:625
2.TURCIA1072118:323
3.Islanda1061314:1119
4.Albania1041516:1413
5.Andorra101183:204
6.Moldova101094:263

Grupa I (Calificate: )

1.BELGIA10100040:330
2.RUSIA1080233:824
3.Scoţia1050516:1915
4.Cipru1031615:2010
5.Kazakhstan1031613:1710
6.San Marino1000101:510

Grupa J (Calificate: Italia și Finlanda )

1.ITALIA10100037:430
2.FINLANDA1060416:1018
3.Grecia1042412:1414
4.Bosnia și Herțegovina1041520:1713
5.Armenia1031614:2510
6.Liechtenstein100282:312

SURSA FOTO: GSP.RO

Din aceeași categorie