Fed Cup: Mândrii de româncuțe! Așa arată o echipă

Cehia și România s-au duelat sâmbătă și duminică, la Ostrava Arena, pentru un loc în semifinalele cei mai importante competiții de tenis feminin, pe echipe, din lume, Fed Cup. În partidele de sâmbătă, Karolina Pliskova a învins-o pe Mihaela Buzărnescu cu 6-1, 6-4, iar Simona Halep a dispus cu 6-4, 6-0 de Katerina Siniakova. Duminică, Halep și-a făcut din nou datoria, a trecut, în trei seturi de Pliskova 6-4, 5-7, 6-4 însă Buzărnescu a cedat în fața Siniakovei deși a început excelent. Scor: 4-6, 2-6 dar meciul a durat peste 90 de minute. Astfel, partida de dublu a devenit decisivă pentru calificare. Cehia avea prima șansă fie și prin faptul că Siniakova este numărul 1 mondial, la dublu iar partenera ei, Barbora Krejciova, numărul 2. Practic, româncele au întâlnit cel mai puternic dublu din lume la această oră. Și ce să vezi? Begu și Niculescu au făcut meciul vieți. Au cedat primul set dar și le-au adjudecat pe celelalte două: 6-4 în decisiv!!! România învinge și se califică în semifinale, unde va întâlni Franța, în aprilie, în deplasare.
CEHIA – ROMÂNIA
1-0 Karolina Plsikova – Mihaela Buzărnescu 6-1, 6-4
1-1 Katerina Siniakova – Simona Halep 4-6, 0-6
1-2 Karolina Pliskova – Simona Halep 4-6, 7-5, 4-6
2-2 Katerina Siniakova – Mihaela Buzărnescu 6-4, 6-2

2-3 Katerina Siniakova/Barbora Krejcikova – Irina Begu/Monica Niculescu 7-6,4-6, 4-6