EUROBasket 2025: Doamne, cât chin în Luxemburg!

Trimite CRED prin SMS la 8844

Reprezentativa României a debutat cu o victorie în prima fază a pre-calificărilor pentru Campionatul European de baschet masculin din 2025. A fost o victorie care s-a născut greu pe terenul unei echipe fără mari pretenții, Luxemburg: 73-70 pentru tricolori. Din grupă mai face parte și Albania.

Suntem în 2021 dar echipa națională de baschet masculin a României încercă o calificare la EURO 2025. Mai precis au început precalificările, adică să te califici în preliminarii. România a început de jos de tot, cu un meci în Luxemburg. A fost chinuitor de privit. Îndeosebi primul sfert în care tricolorii au fost ridiculizați de o echipă de anonimi (25-15). În sfertul secund România a apăsat pe accelerație. O turație demnă de o echipă reprezentativă și la pauza mare deficitul de 10 puncte era uitat (40-44). După pauză România a trăit din aruncările de trei puncte reușite dar în ciuda acestora Luxemburg a reușit o nesperată egalare: 58-58. În minutul 4 al ultimul sfert era tot egal: 63-63, gazdele arătându-ne că știu și ele de la distanță. În ultimul minut s-a intrat cu avantaj de o posesie (70-73). Luxemburghezii au ratat aruncarea care putea trimite meciul în over-time. Având în vedere calitatea adversarului e greu să mai remarci ceva. Poate doar că viitorul nu sună așa cum am sperat.

LUXEMBURG – ROMÂNIA 70-73 (25-15; 15-29; 18-14; 12-15)

LUXEMBURG: Andjielovici, Grun 10, Gutenkauf 3, Laurent 19, Yann Wolf, Biever, Kalmes, Kovac 13, Melcher 13, Rugg 12, Wilson, Mathis Wolf. Antrenor: Ken Diederich

ROMÂNIA: Richard 16, Nicolescu 11, Cățe 12, Cheorghe 6, Măciucă 11, Colgeag, Fometescu 2, Diculescu, Grasu, Tohătan 2, Torok 11, Uță 2. Antrenor: Dragan Petricevici