Din ce în ce mai rău! Ne-a bătut și Bulgaria

A patra înfrângere, la rând,pentru echipa reprezentativă de baschet masculin U18 a României la Campionatul European Divizia B. România a cedat, în această seară de marți, în fața Bulgariei, într-o partidă găzduită de Arena Antonio Alexe. Vecinii de la Sud s-au desprins după primele cinci minute și nu au mai cedat inițiativa: 66-84.

Domocoș (6 puncte) și Stoylov (cu 9) au marcat primele 15 puncte. Bulgarii au încercat o „evadare” la mjlocul primului sfert (8-17) și i-a reușit. România a revenit în joc dar bulgarii au încheiat în avantaj (16-21).

Tricolorii mici au început subțire sfertul 2 iar bulgarii s-au dus la +14 (18-32). Cu o singură floare pe teren, Luca Domocoș (bun pe atac, apatic pe apărare), România nu s-a regăsit minute bune, îndeajuns ca Bulgaria să crească la 16 puncte: 22-38. Orădeanul Enzo Vescan, a reaprins speranțele, însă Bulgaria a intrat la vestiare în avantaj destul de consistent: 29-40.

revenirea scontata chiar dacă ai noștri s-au apropiat de adversară la zece puncte. Bulgaria a zburdat pe teren și fără cei mai buni oameni ai ei pivotul Stoylov și fundașul Toshkov: 47-70. N-a mai contat pe final, chiar dacă au punctat și tricolorii. Final: România – Bulgaria 66-84.

Cârcoană și Domocoș au reușit câte 12 puncte iar Luca Vasile 10, pentru România în timp ce la Bulgari a strălucit Emil Stoylov – 19 puncte (11 în primele 7 minute).

Poland4/08
 Belgium3/17
 Estonia3/17
 Bulgaria1/35
 Switzerland1/35
 Romania0/44

Miercuri, de la ora 18:30, România întâlnește Belgia, în ultimul joc din grupă, găzduit tot de Arena Antonio Alexe.