Cupa României: CSC Sânmartin, replică excelentă în fața lui ”U”! Studenții au fost salvați înainte să sune ”clopoțelul”

La Sântion, în faza a IV-a a Cupei României, CSC Sânmartin, nou promovata în Liga 3 a întâlnit pe U Cluj, echipă care a jucat, în sezonul trecut, baraj de promovare în Liga I. Sânmartinul i-a chinuit, bine de tot, pe studenții clujeni, care au obținut calificarea în prelungirile celor 90 de minute. În foarte puține momente s-a văzut diferența de eșalon…

Șepcile roșii au început în forță și au deschis scorul prin fostul internațional, Florescu, după 11 minute de joc. O lovitură de colț a fructificat Florescu, acesta trimițând cu capul ”de unde vine mingea”, învingându-l pe Barabaș. (0-1). Replică neașteptat de viguroasă a elevilor lui Călin Cheregi care au egalat, la un sfert de oră distanță, prin Florin Pop care a deviat, tot dintr-un corner, ”marca” Sorian (1-1). Culmea este că oaspeții au primit două galbene, doar că acestea au fost văzute de același jucător, Rafa Miranda, care și-a lăsat echipa în zece, cu 25 de minute înainte de final. U Cluj a obținut calificarea în prelungirile unui joc care părea că se îndreaptă spre prelungiri. În minutul 90+1, pe o minge a doua, Goga (introdus după pauză) a găsit soluția perfectă: deschidere pentru Alex Pop, protagonistul unei pătrunderi de calitate finalizată cu o centrare de și mai bună calitate iar Taub a înțepat mingea cu capul, în plasa porții lui Barabaș (1-2). U Cluj se califică în faza 16-imilor de finală.

În multe momente ale jocului diferența de eșalon nu s-a văzut pe teren. CSC Sânmartin a evoluat neașteptat de bine și doar plusul de experiență (evident) al studenților a făcut diferența, pe final.

CSC Sânmartin – U Cluj 1-2 (1-1)

Au marcat: Florin Pop 26/Florescu 11, Taub 90+1

CSC Sânmartin: Barabaş – Fl. Pop, Nogo (57 Arsene), Pintea, Lupşe – Habakuk – Sorian, Andraş (52 Vancea’), Tiponuţ, Ban – Sg. Pop. Antrenor: Călin Cheregi

”U” Cluj: Tordai – Inacio (49 Goga), Kay, Art. Crăciun, Taub – G. Florescu, Dican – Takacs, Miranda, Pîrvulescu – Al. Pop. Antrenor: Adrian Falub

Arbitru: Claudiu Gaitin (Timişoara); Asistenţi: Alexandru Filip (Timişoara) şi Ioan Daniel Humita (Armeniş – Caraş Severin); Observatori: Ion Hotico (Baia Mare) şi Leontin Moga (Zalău).