CSM pierde primul meci din finală

Finala Superligii de polo a programat la București, primul meci dintre Steaua și CSM Oradea. Bucureștenii s-au impus cu scorul de 10-7. Al doilea joc are loc sâmbătă, de la ora 20:oo.

Delgado, cel mai bun jucător al primului meci din seria finală, a deschis scorul. Kovats a egalat nu înainte ca Pijetlovici să pareze un penalty însă Murisici a fost decisiv pentru 2-1 după primele opt minute efective de joc. În sfertul secund s-a marcat la foc continuu, câte patru goluri în fiecare poartă astfel că, la pauza mare Steaua avea un avantaj minim: 6-5. Diferența s-a făcut în sfertul trei și grație prestației lui Delgado iar Steaua avea 9-6 înaintea ultimei pătrimi în care s-a marcat câte o dată de fiecare parte.

Steaua – CSM Oradea 10-7

pe sferturi: 2-1, 4-4, 3-1, 1-1

Au marcat: Delgado 5, Murisici 2, Teohari 1, Vătrai 1, Goanță 1/Georgescu 2, I. Szabo 1,, R. Szabo 1, Rocca 1, Kovats 1, Koopman 1.

Mihai Drgăușin – Djordje Filipovici, Mihnea Chioveanu, Mihnea Gheorghe,  Daniel Teohari, Codrin Cotrău, Adria Delgado, Nikola Murisici, Pavel Popescu, Victor Antipa, Alexandru Ghiban, Dmitri Goanță, Tudor Popescu, Alexandru Vătrai, Iulian Rădoi. Antrenor: Andrei Iosep.

CSM Oradea: Gojko Pjetlovici, Vancsik Levente, Cristian Dobre, Maximilian Costa, Szabo Istvan, Szabo Roland, Marc Rocca, Viktor Kovats, Robert Gergelyfi, Ramiro Georgescu, Jesse Koopman, Bogdan Remeș, Raul Gavriș, Nichita Ilisie, Czenk Ferencz. Antrenor: Dorin Costrăș.