CSM CSU Oradea – U BT Cluj 55-75

CSM CSU Oradea a pierdut la o diferență de 20 de puncte derby-ul cu U BT Cluj: 55-75, meci disputat sâmbătă seara în Arena Antonio Alexe din Oradea.

Meciul dintre CSM CSU Oradea și U BT Cluj a debutat sub semnul echilibrului. Mandache și-a adus echipa în avantaj cu un șut de la distanță (9-8) apoi scorul a devenit 13-8  pentru ca U să aibă un run de 0-11 (Moldoveanu 6, Adamovici 2 și Rasici 3). După primul sfert clujenii au beneficiat de un avantaj de 5 puncte: 16-21.

Start lansat în sfertul 2 pentru U BT care s-a desprins la 21-31 grație mâinilor sigure ale lui Adamovici și Rasici. Diferența a ajuns până la pauza mare la 31-43. Pole position pentru Cluj.

Nici sfertul trei nu a adus revenirea orădenilor, așteptată de suporterii CSM-ului. Chiar dacă Oradea a câștigat sfertul cu 15-14. Țâbârnă a ratat mult de la libere, la un moment dat doar 3 din 8 iar U BT s-a rezumat să mențină o diferență de 10-12 puncte pe tabelă: 46-57.

Ultimul sfert a debutat cu două punte ale lui Bobe Nicolescu și a continuat cu un run de 10-0 pentru Cluj. Au fost patru minute în care U BT a jucat cu primul cinci: Dykes, Moldoveanu, Baro, Adamovici și Rasici. La 50-67, la jumătatea ultimului sfert, Achim a trimis în teren cinci jucători români. La câteva minute Silvășan a trimis și el pe teren cinci români. Derbyul s-a încheiat cu zece români pe parchet.

pe sferturi: 16-21, 15-22, 15-14, 9-18

CSM CSU Oradea: Zeno 2, Mandache 15, Nicoară, Denison 9, Franklin 4, Petrișor, Lucici 7, Țâbârnă 5, Pașalici 6, Nicolescu 4, Pop, Pașca 3. Antrenor: Cristian Achim

U BT Cluj: Dykes 11, Moldoveanu 21, Baro 10, Adamovici 7, Rasici 16, Pustozvonov 6, Gheorghe, Jucan, Torok 2, Brosser, Kuti, Toth 2. Antrenor: Mihai Silvășan