CSM CSU ORADEA învinge pe U BT Cluj și așteaptă ultimul meci din sezonul regulat, sâmbătă, cu Steaua

Meci nebun, în această seară, la Arena Antonio Alexe. Derbyul, derbyurilor dintre CSM CSU Oradea și U BT Cluj a întrunit așteptările. O sală arhiplină, două echipe tenace, luptătoare, cu 50 de faulturi adunate, momente excelente pentru ambele echipe și altele în care au fost de nerecunoscut dar, în final, victorie pentru CSM CSU Oradea, cu 82-78 după exact două ore de la primul angajament!

Start lansat pentru clujeni, și pe fondul unor greșeli neforțate ale orădenilor, și tabela indica: 3-12 după circa trei minute. Au urmat momente foarte bune ale gazdelor, care conduceau cu 18-14. Un final de prim sfert pe contre și un coș al lui Rasici în buzzer bitter: 20-20.

Sfertul secund a reliefat același echilibru pregnant. Orădenii s-au desprins pe ultimele secunde grație lui Kariniauskas: 43-39

În sfertul trei orădenii s-au desprins la 7 puncte (59-52) dar în ultima parte clujenii au revenit puternic și am avut, la un moment dat ”one point game”. Kromah a reușit apoi șapte puncte consecutive care au adus U BT la conducere însă reușitele de la mare distanță ale lui Richard (4 din 4 de trei puncte!!!) și Gajovici (3 din 5 de trei puncte)au adus liniștea în tabăra orădeană. 76-71 și în final a venit și succesul: 82-78. Richard a încheiat jocul cu 27 de puncte și a fost păstrat pe teren mai bine de 33 de minute.

Orădenii vor juca sâmbătă la București, cu Steaua, de la ora 17:00, în direct la Digisport. Toate partidele din grupa 1-6 vor începe la aceeași oră, 17.

CSM CSU Oradea – U BT Cluj 82-78 (43-39)

CSM CSU Oradea: Nicolescu, Denison 8, Kariniauskas 19, Valeika 6, Richard 27, Țâbârnă 1, Mandache 6, Gajovici 11, Zeno 4. Antrenor: Cristian Achim.

U BT Cluj: Kuti 2, Baroo 12, Watson 7, Sakici 14, Lapornik 10, Torok 9, Calnicenco, Rasici 4, Kromah 17, Drungilas 3. Antrenor: Miță Silvășan.