CSM CSU Oradea are 1-0 în fața Stelei în finala Ligii Masculine de Baschet

CSM CSU Oradea conduce cu 1-0 în seria finală a Ligii Naționale de Baschet Masculin, în compania Stelei. Orădenii s-au impus, în primul meci, la o diferență de 13 puncte: 86-73.

N-a fost loc să arunci un ac în Arena Antonio Alexe la partida începută atât de bine de  gazde care cu un Kriss Richard în zi mare au pus pe tabelă 12 puncte diferență după cinci minute 16-4. Au fost poate minutele în care s-a jucat acest meci mai ales că CSM s-a desprins la 23-7. Ultimele secvențe din primul sfert au adus o revenire stelistă: 26-15.

În sfertul secund orădenii au păstrat diferența de 11 puncte pentru a se desprinde la 48-35 la pauza mare. Partea a III-a a arătat o Stea(ua) pregătită să remonteze situația însă cu o apărare bine organizată CSM a păstrat mereu același ecart de 11 puncte (69-58) și în sfertul patru. Când Kariniauskas și compania s-au desprins la 81-66 situația era clară iar învingătoarea din primul joc fusese stabilită. 86-73 și 1-0.

Eficiență – Martin Zeno (27)
Puncte – Martin Zeno (20)
Recuperări – Vaidas Kariniauskas (5)
Pase decisive – Martin Zeno (6)
Intercepții – Martin Zeno (5)
Capac – Sean Denison (1)
Plus/minus – Arturas Valeika, Vaidas Kariniauskas (ambii 16)
Minute – Vaidas Kariniauskas (32:10)

Scorul general este de 1-0. Se joacă pe sistemul cel mai bun din cinci partide. Meciul 2 se dispută la Arena Antonio Alexe, miercuri (06.06), ora 20:00, fiind transmis în direct la DigiSport.