CM Handbal feminin: Ne-a învins o țară cât Bihorul!

Cu 600.000 de locuitori, Muntenegru e cât Bihorul ca număr de locuitori. Fiind o țară ex-iugoslavă e clar că sportul e fenomen național iar handbalul ridicat la rang de sport național. Așa că nu trebuie să ne mire că azi (miercuri, 4 decembrie) Muntenegru a învins România la mondialul de handbal feminin cu 27-26. Noi am trăit din realizările Cristinei Neagu și ne-am dat singuri foc la valiză când am scos portarul deși eram în avantaj copios. În acest moment despre medalii nu mai poate fi vorba. Duci cu tine, în cazul calificării în grupele principale, cele două eșecuri cu Spania și Muntenegru. Ne mai putem califica dacă învingem Ungaria în jocul de vineri și mai putem spera, foarte vag, la o calificare la Jocurile Olimpice deși nimic nu arată că și merităm acest lucru.

După un început timid, cu un gol în șapte minute, România a preluat conducerea după 11 minute (4-3). Jocul nostru a fost simplu, ori Neagu, pe poartă, ori angajarea pivotului. România s-a desprins la două goluri la mijloc de primă repriză (4-6, 5-7, 6-8). Cu șase goluri marca Neagu plus alte patru pase decisive ale Cristinei, România a intrat în avantaj la pauză: 12-11. Tricolorele au jucat perfect debutul de repriză secundă și cu puțin noroc s-au dus la patru goluri: 21-17 însă a venit o cădere care a dus scorul din nou la egal: 21-21 după care am început, din nouă să luăm goluri cu poarta goală. Șapte goluri consecutive Muntenegru! (21-24) și 10 minute de joc. Mai mult, când puteam intra în joc, am ratat un atac în 6 contra 4! La 26-25 am avut mingea ( e drept după două bare consecutive ale adversarelor) însă am ratat atacul de egal. Până la urmă, Muntenegru a marcat golul 27 iar golul nostru din ”buzzer biter” n-a mai contat.