CFR Cluj trece de Maccabi și va juca cu Celtic în Turul III!

Campioana României, CFR Cluj a obținut un rezultat pozitiv în Israel, cu Maccabi, 2-2: într-un meci din manșa retur din Turul 2 preliminar al UEFA Champions League. După 1-0 în partida de la Cluj, acest rezultat o califică pe CFR Cluj în turul 3 preliminar (3-2 la GENERAL) unde o va întâlni pe Celtic Glasgow care, după 5-0 în Scoția a câștigat și jocul retur (2-0) cu Noome Kalju (7-0 LA GENERAL)

După exact un sfert de oră Maccabi a reușit să egaleze scorul al general după ce Blackman a însrcis dintr-o poziție suspectă de off-side (1-0). La faza urm[toare, Bordeianu a fost faultat în careul israelian iar Culio a transformat lovitura de pedeapsă (1-1). Rikan și Shechter au ratat apoi ocazii uriașe pentru gazde iar pe fondul dominării adverse CFR a dat lovitura. Cu trei minute înainte de pauză Culio a șutat puternic, minge respinsă de portar iar Rondon a înscris de urmărire, cu capul (1-2). Ivici a mutat la pauză când l-a trimis pe teren pe Cohen iar acesta a macat la trei minute după reluarea partidei, cu un șut în colțul lung (2-2).

Maccabi Tel Aviv – CFR Cluj 2-2 (1-2)

Au marcat: Blackman 15, Cohen 48/ Culio 18pen, Rondon 42

Maccabi Tel Aviv: Gianniotis – Kandil (59 Geraldes), Piven, Jair, Davidzada – Peretz, Glazer – Rikan (46 Cohen) – Blackman (72 Atar), Shechter, Micha. Antrenor: Vladimir Ivici
CFR Cluj: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Bordeianu, Culio, Djokovic – Deac (52 Păun), Omrani (86 Mureșan), Rondon (82 Țucudean). Antrenor: Dan Petrescu

Arbitru: Marco Fritz / Asistenți: Christian Gittelmann, Dominik Schaal (toți din Germania)

sursa foto: ProSport.ro