CFR Cluj – Celtic, minut cu minut pentru un loc în play off!

CFR Cluj și Celtic Glasgow s-au întâlnit, în ”Gruia” în manșa tur a unei duble de calificare cu o miză clară: un loc în play-off-ul Ligii Campionilor.

Cu scoțienii n-a fost vreme de tatonare! În primele cinci minute, patru faze clare de poartă! Am avut și noi dar au avut și… a scos Vinicius, cu capul, de la un metru de poartă. Fanii lui Celtic apreciază spectacolul… Unul dintre suporterii scoțieni cade pe scări și este transportat cu ambulanța.

În minutul 28 CFR deschide scorul la un contraatac de excepție iar Rondon a marcat cu sânge rece din unghi, printre picioarele lui Bain (1-0). Bucurie de șase minute pentru că Celtic a egalat prin Forest care a egalat cu un șut sec dintr-un careu supra-aglomerat. (1-1). Și asta a fost tot. Nu s-a mai întâmplat nimic serios în partea secundă. Returul este pesto săptămână, la Glasgow

CFR Cluj – Celtic Glasgow 1-1 (1-1)

Au marcat: Rondon 28/Forest 34

CFR: Arlauskis – Susic, Vinicius, Burcă, Camora – Djokovic, Bordeianu, L. Aurelio – Deac,  Rondon, Omrani. Antrenor: Dan Petrescu

Celtic: Bain – Elhamed, Ajer, Simunovic, Bolingoli – Brown, McGregor – Forrest, Christie, Morgan – Edouard. Antrenor: Neil Lennon

Arbitru: Srdjan Jovanovic / A1: Uros Stojkovic / A2: Milan Mihajlovici (toți din Serbia)