Campionatul Mondial al Cluburilor: Firmino le fură trofeul conaționalilor!

Campionatul Mondial al Cluburilor FIFA Club World Cup și-a desemnat câștigătoarea o dată cu finala dintre FC Liverpool și Flamengo. Cormoranii și-au luat revanșa, e drept, în relungiri, după eșecul din 81, când câștiga Flamengo, cu Zico în zi fabuloasă. Acum eroul s-a numit Firmino, brazilianul marcând, în prelungiri, unicul gol al finalei. Tot Firmino a fost eroul lui Liverpool și în semifinala cu Monterrey când a marcat în minutul 90+1.

Finala mică, a fost câștigată de Monterrey după lovituri de departajare de la 11 metri, în fașa trupei lui Răzvan Lucescu, Ak Hilal, un meci arbitrat de brigada românească din care a făcut parte și orădeanul Tavi Șovre.

7 Henghene Sport

FINALA MARE: LIVERPOOL – Flamengo 1-0 (Firmino 99)

Finala Mică: MONTERREY – Al Hilal 2-2 (4-3 la pen) (Gonzales 55, Meza 60/Edoardu 35, Gomis 66)

Semifinala 2: FC LIVERPOOL – Monterrey 2-1 (Keita 12, Firmino 90/Mori 14)

Semifinala 1: Al Hilal – FLAMENGO 1-3 (Al Dawsari 18/De Arrasceta 48, Bruno Henrique 78, AL-Bulahy 82ag

Finala locurile 5-6: ESPERANCE TUNIS – Al Sadd 6-2 ( Bounedjah 32p Al Haydos 49p/Eihouni 6, 42, 74, Badri 13, 25p, Derbali 87)

Sfert 2: MONTERREY – Al Sadd 3-2 (Vangioni 23, Mori 45, Gomez 47/ Bounedjah 66, Hasan 89)

Sfert 1: AL HILAL – Esperance Tunis 1-0 (Gomis 73)

Tur preliminar: Al SADD – Henghene Sport 3-1 ( Bounedjah 28, Hassan 100, Ro-Ro 114/Roine 46)

sursa foto: wikipedia.org