BASCHET. Thriller la Pitești! Oradea se califică în semifinale după două reprize de prelungiri

BCMU FC Argeș Pitești și CSM CSU Oradea au susținut azi, la Pitești, meciul 3 din seria play off a Ligii Naționale de baschet masculin. După 81-77 și 74-73 pentru orădeni, cu finaluri pe muchie de cuțit, nici meciul de azi nu a fost lipsit de suspans, fiind decis după două reprize de over time! Oradea a învins, după un meci nebun, cu 93-87.

Meciul trei a avut clasicul debut echilibrat după care piteștenii au încheiat prima pătrime cu un avantaj de cinci puncte (20-15) avantaj din care orădenii au redus în sfertul doi, unul cu scor de juniori (10-12). Orădenii au avut un sfert trei bun, în care au reușit să treacă în avantaj astfel că, în ultimul sfert, s-a intrat cu one point game: 45-46. Ambele echipe au ratat șansa coșului decisiv.

În primul over time, Zekovici a reușit o triplă, la prima fază, apoi s-a mers cap la cap, cu precizarea că Pasalici a reușit o altă ”treiță”. Oradea a reușit să egaleze 76-76 după un three point play al celui mai bun jucător orădean, Arturas Vaelika. Și nici asta nu a fost îndeajuns pentru că Bishop a egalat cu patru secunde înainte de final!

Al doilea over-time, a debutat cu trei triple, două ale lui Pașalici, replica venind de la Tudor Gheorghe după care liberele transformate de Richard au oferit orădenilor un avantaj de cinci puncte (81-86). Tot Bishop a adus meciul în one point game: 87-88 dar cu 14 secunde înainte de final Markovici, cu ”sânge de sârb” a trimis din ”45” de trei, perfect, închizând meciul!

Pitești – Oradea 87-93 (20-15, 10-12, 15-19, 18-17 +15-15, 9-15)

Pitești: Ciotlăuș, Jeremici 10, Bishop 25, Carson 21, Sturanovici 11, Gheorghe 9, Korniienko, Baylei 11. Anrenor: Florin Nini.

Oradea: Nicolescu 5, Watson 21, Zekovici 11, Valeika 19, Richard 13, Barnette 2, Fometescu 3, Pasalici 12, Markovic 7i. Antrenor: Cristian Achim.