Baschet. Primul joc din semifinala U BT Cluj – CSM CSU Oradea a fost decis în over-time!

Polivalenta din Cluj a găzduit azi (duminică, 12 mai), primul joc din seria semifinală care opune echipele U BT Cluj și CSM CSU Oradea. Echilibru din primul până în ultimul minut (cu +10 puncte Oradea ;i o revenire de senza;ie a Clujului), un joc încheiat cu 78-78 și decis în prelungiri. În over-time Oradea a jucat perfect pe mâna lui Markovici iar Richard a închis meciul: 90-86 pentru Oradea. Meciul doi se dispută marți seara la Cluj.

Prima pătrime anunța, din start, echilibrul acestui joc. O medie de puncte bună, spre foarte bună și un egal: 21-21. În sfertul secund orădenii s-au desprins la cinci puncte astfel că, la pauză scorul devenise: 38-43 cu două triple în contul pivotului Zekovici. După pauză, orădenii s-au dus la nouă puncte însă clujenii au rămas în joc grație prestațiilor lui Dykes și Washburn. Oradea a reușit să/și păstreze punctele avute avantaj la pauza mare: 58-63. Mai mult, cu 8 minute înainte de final Oradea conducea cu 10 puncte însă clujenii au reușit o revenire de senzație, un run de 9-0 (70-71). Orădenii l-au pierdut pe Valeika cu trei minute înainte de final. U a trecut în avantaj dar Markovici a pus o triplă iar Watson a dus Oradea la patru puncte. N-a fost îndeajuns: 78-78 și patru secunde de de joc. Oradea a fost sancționată cu o greșeală de juniori: CINCI SECUNDE! (mingea nu a fost repusă în joc) și s-a intrat în prelungiri. Cinci minute în care au strălucit Nikola Markovici și Kindle Dykes însă Richard a închis meciul cu un coș din semi-distanță (86-90).

U BT Cluj – CSM CSU Oradea 86-90 (21-21, 17-22, 20-20, 20-15+8-12)

CLUJ: Dykes 29, Kuti 2, Washburn 25, Easley 7, Dorsey 10- Torok 7, Calnicenco 2, Rasici 2, Foulland 2. Antrenor: Mihai Silvășan

ORADEA: Nicolscu 7, Watson 13, Zekovici 8, Valeika 9, Richard 14- Țîbîrnă, Fometescu, Pasalici 9, Markovici 21, Carter 7. Antrenor: Cristian Achim.