Baschet masculin; FINAL 8: U BT Cluj se califică în semifinale

CSU Sibiu și U BT Cluj au disputat ”finala din sferturi” în FINAL 8 în fața unui public fantastic. Sibienii au cedat în sfertul patru în fața unei echipe clujene în formă maximă. CSU Sibiu – U BT Cluj 70-88 (18-22, 16-18, 26-26, 10-22). Vlad Moldoveanu a fost din nou letal: 21 de puncte marcate.

Sibienii au fost la conducere în primul sfert (excepție primul minut: 0-2) până când a ieșit la rampă Adamovici. Acesta a pus 12 puncte (3×3) în zece minute. Cu Adamovici ”on fire”, clujenii și-au adjudecat primul sfert: 18-22.

Sibienii au început bine și sfertul doi. După un coș al lui Dragoste, Popescu a marcat de trei, profitând de apărarea prea ”distantă” a lui Baro (23-22). Apoi Dykes a punctat de două ori de la semidistanță pentru ca orădeanul Roli Torok să pună mingea în coș de la mare distanță (24-29). Au fost momente în care sibienii au ratat mult (3 din 4 libere pentru tehnicele primite de clujeni) dar Radu Paliciuc a punctat de 3 când trebuia (29-31). Torok și Cooper își fac datoria de pivoți, ultimul cuvânt avându-l Vlad Moldoveanu care  închide sfertul și repriza cu un coș de trei din 45 de grade (34-40)

Sfertul trei a fost unul nebun (26-26): cinci puncte consecutive ale gazdelor (39-40); vine replica reușita lui Dykes și ”treițele” lui Kuti și Modloveanu (45-52); apoi iarăși Sibiul prin   Paliciuc, Hardy și Cooper la finalizare iar Mijailovici aduce egalarea (54-54). Finalul pătrimii e un duel între Hardy și Dykes însă diferența rămâne cea de la pauza mare: 60-66.

Ultimul sfert a debutat cu un nou  coș de trei al lui Dykes. La panoul celălalt Lalovici, Popescu și compania au forțat aruncări de trei iar pe contre Clujul s-a desprins (60-72). Sibiul a pus primele puncte în sfertul patru abia după trei minute de joc. Rasici (2×3) și Adamovici au făcut apoi +18. Cu patru puncte marcate, în șapte minute, Sibiul s-a predat în final. U BT Cluj se califică în semifinală unde o va întâlni joi, pe Steaua.