BASCHET. Final nebun la Craiova! Oradea câștigă după ratarea lui Troupe în buzzer beater

Meci extrem de echilibrat la Craiova în prima etapă din TOP 6, baschet masculin, între SCM U și CSM CSU Oradea. Partida avea să fie decisă abia o dată cu aruncarea din ultima secundă.

Gazdele au avut un prim sfert mult mai bun ca orădenii, vizibil și pe tabelă: 24-18. Până la pauză orădenii au recuperat patru din cele șase puncte deficit: 45-43 pentru olteni, la pauza mare.

A urmat un sfert trei cu mai puține puncte dar cu o apărare orădeană excelentă iar tabela indica: 60-64 la intrarea în ultimul sfert.

Cu patru minute înainte de final scorul era egal: 74-74 după ce, a fost mult timp ”one point game”. Orădenii au intrat în avantaj 74-76 după ce Valeika a transformat două libere când mai erau două minute. Noul venit, Koreniuk a egalat (78-78) însă Watson a adus Oradea în avantaj (78-80), cu numai patru secunde înainte de final. Craiova a cerut time out. Schemă pentru Porter Troupe care a avut nevoie de două secunde să încarce și să arunce ”de trei” însă a ratat!!! Victoria a revenit astfel orădenilor, scor final: 78-80.

SCM U Craiova – CSM CSU Oradea 78-80

scorul pe sferturi: 24-18, 21-25, 15-21, 18-16

CRAIOVA: Troupe 9, Ionescu, Gajovici 9, Curry 10, Koreniuk 22, Berculescu, Casale 5, Berceanu, Fraseniuc 2, Popa 5, Mijajilovici 8, Radukici 8. Antrenor: A. Todorov

ORADEA: Nicolescu 5, Watson 12, Zekovici 11, Richard 13, Ginyard 9, Reljici, Gavrilă 3, Lazar, Petrescu, Fometescu, Pasalici 14, Valeika 13. Antrenor: Cristian Achim.