BASCHET. Final nebun la Craiova! Oradea câștigă după ratarea lui Troupe în buzzer beater

Work Clean

Meci extrem de echilibrat la Craiova în prima etapă din TOP 6, baschet masculin, între SCM U și CSM CSU Oradea. Partida avea să fie decisă abia o dată cu aruncarea din ultima secundă.

Gazdele au avut un prim sfert mult mai bun ca orădenii, vizibil și pe tabelă: 24-18. Până la pauză orădenii au recuperat patru din cele șase puncte deficit: 45-43 pentru olteni, la pauza mare.

A urmat un sfert trei cu mai puține puncte dar cu o apărare orădeană excelentă iar tabela indica: 60-64 la intrarea în ultimul sfert.

Cu patru minute înainte de final scorul era egal: 74-74 după ce, a fost mult timp ”one point game”. Orădenii au intrat în avantaj 74-76 după ce Valeika a transformat două libere când mai erau două minute. Noul venit, Koreniuk a egalat (78-78) însă Watson a adus Oradea în avantaj (78-80), cu numai patru secunde înainte de final. Craiova a cerut time out. Schemă pentru Porter Troupe care a avut nevoie de două secunde să încarce și să arunce ”de trei” însă a ratat!!! Victoria a revenit astfel orădenilor, scor final: 78-80.

SCM U Craiova – CSM CSU Oradea 78-80

scorul pe sferturi: 24-18, 21-25, 15-21, 18-16

CRAIOVA: Troupe 9, Ionescu, Gajovici 9, Curry 10, Koreniuk 22, Berculescu, Casale 5, Berceanu, Fraseniuc 2, Popa 5, Mijajilovici 8, Radukici 8. Antrenor: A. Todorov

ORADEA: Nicolescu 5, Watson 12, Zekovici 11, Richard 13, Ginyard 9, Reljici, Gavrilă 3, Lazar, Petrescu, Fometescu, Pasalici 14, Valeika 13. Antrenor: Cristian Achim.