Baschet: CSM CSU Oradea învinge Clujul la ea acasă, 70-66, și accede în a doua finală de Cupă consecutivă!

Mai puțin de 5 minute rămase până la semifinala de cupă dintre CSM CSU Oradea și U BT Cluj-Napoca. Cristian Achim abordează meciul care ar putea duce campioana în a patra finală de cupă în formula: Richard, Carter, Watson, Fometescu, Valeika, Petrescu, Gavrilă, Țîbîrnă, Pasalic, Nicolescu, Zekovic, Markovic. Barnette a făcut și el deplasarea dar a fost lăsat în afara lotului pentru acest joc.

CSM CSU a început meciul cu un prim cinci alcătuit din: Watson, Nicolescu, Richard, Zekovic, Valeika. De partea cealaltă, U BT Cluj-Napoca i-a trimis pe teren, din primul minut, pe Kuti, Dorsey, Torok, Foulland, Dykes.

La jumătatea primului sfert U BT Cluj-Napoca conduce pe tabelă cu scorul de 8-6. Primele puncte ale orădenilor au fost marcate de Watson (4) și Markovic (2). Final de prim sfert: CSM CSU Oradea – U BT Cluj-Napoca 12-15.

Oradea începe sfertul doi în formula: Pasalic, Carter, Nicolescu, Zekovic și Markovic.

Fondul sonor de Polivalenta clujeană este dominat clar de galeria „leilor roșii”. Pe tabelă în schimb se menține echilibrul. În minutul 14 al întâlnirii scorul este 20-19 pentru CSM CSU Oradea.

CSM CSU Oradea face un sfert doi perfect și de la minus trei în primul sfert intră la cabine cu un avantaj de șase puncte: 34-28.

Cea mai mare diferență a primei jumătăți de meci a fost consemnată în minutul 18:21, în dreptul formației orădene, care a avut un avans de zece puncte: 33-23.

Oradea este echipa care înscrie primele puncte și în sfertul trei, pe buzzer-time, prin Watson, 36-28.

Minutul 26 al întâlnirii, scorul este 44-37, dar Bobe Nicolescu acumulează a treia greșeală personală.

Cu mai puțin de două minute înainte de ultimul sfert, CSM CSU Oradea mai are avans doar trei puncte, 44-41, după un forcing al gazdelor ce l-a făcut pe Achim să ceară time-out.

U BT Cluj-Napoca câștigă sfertul trei, 13-12, dar Oradea rămâne la conducere pe tabelă, 46-41, înaintea ultimului act.

Lupta la baionetă continuă pe teren și Oradea înscrie prima și în sfertul patru, 49-41.

Markovic duce campioana la 9 puncte in fața Clujului, dar Rasic ține U BT în viață cu o aruncare de trei puncte, anulată însă de Nicolescu perfect și el de la distanță, 55-46. CSM CSU bifează o nouă diferență între cele două echipe, 12 puncte, prin aruncarea perfectă de la distanță a lui Zekovic, cu 7 minute și 20 de secunde rămase din joc.

Cu 13, respectiv 12 puncte marcate, Markovic și Richard sunt principalele guri de tun ale orădenilor.

Diferența crește pe tabelă, 62-48 pentru Oradea, cu cinci minute înainte de final.

Zekovic și Nicolescu sunt primii jucători care ajung la patru greșeli personale.

MInutul 37, CSM CSU – U BT 65-57; Carter ratează două aruncări libere, iar Clujul înscrie de la distanță prin Dykes.

Un minut și 52 de secunde din a doua semifinală a Cupei României, U BT Cluj se apropie la șase puncte, 65-59, moment în care Achim cere time-out.

Tensiunea pe teren crește după ce Dykes înscrie pentru 65-61, iar Carter înscrie o aruncare din cele două avute de la linia de libere.

S-a intrat în ultimul minut, Oradea conduce cu 66-61.

Ultimele 30 de secunde de joc, Carter aruncă perfect și înscrie pentru 68-63.

Ambele echipe sunt în penalizare, astfel că fiecare fault va fi sancționat de acum cu aruncări libere.

CSM CSU este aproape de a doua calificare consecutivă în finala Cupei României. Acest lucru ar putea reprezenta revanșa perfectă pentru înfrângerea din finala de anul trecut, dar și pentru pierderea Supercupei pe propriul teren, tot în detrimentul Clujului.

13 secunde rămase din joc, scor 68-66 pentru Oradea care are și atacul.

Watson la linia de libere cu 11 secunde înainte de final. Înscrie ambele aruncări: 70-66; time-out U BT Cluj-Napoca.

Dykes scapă minea afară din teren și Oradea încheie învingătoare finala din semifinale cu U BT Cluj-Napoca, scor 70-66.

CSM CSU ESTE ÎN FINALA CUPEI ROMÂNIEI!!!

Oradea va întâlni mâine, de la ora 19:30, în marea finală pe CSU Sibiu.

Pe lângă marea calificare Oradea a dat și MVP-ul disputei, pe Nikola Markovic, autor a 13 puncte. Cel mai bun marcator al campionilor a fost Richard, cu 14 puncte.