BASCHET: CSM CSU Oradea conduce cu 1-0 în seria semifinală cu CSU Sibiu!

CSM CSU Oradea a debut cu victorie în seria semifinală din play-offul Ligii Naționale de baschet masculin cu o victorie la Sibiu. Orădenii au avut și 17 puncte avantaj însă au încheiat meciul cu un succes la trei puncte 81-78.

CSM a început aproape perfect, cu un avantaj de 7 puncte pe tabelă (12-19), fapt care l-a determinat pe Dan Fleșeriu să ceară primul time-out. Și a avut efect pentru că imediat a fost rândul lui Achim să solicite un time-out.  24-28 după un coș pe contră înscris de Zeno pe ultima secundă.

Sfertul doi a debutat cu un run de 8-0 Oradea (24-36) și un nou time out cerut de Fleșeriu însă diferența a crescut la  puncte 15: 31-46. pentru ca, la pauza mare, Oradea să dețină un avantaj oarecum convingător (11 puncte): 38-49.

Ecartul oaspeților s-a dus la 17 puncte! Cu patru minute înainte de finalul sfertului trei Sibiul venea la zece puncte în spatele Oradiei (45-55) moment în care sala sibiană a explodat cu îndemnul. ”Nu cedăm”! Însă orădenii își mențin avantajul de 11 puncte după ce Richard înscrie un coș de trei pe ultima secundă a sfertului. Foarte puține puncte marcate în partea a treia, câte 12 de fiecare parte.

Orădenii au început sfertul patru la adăpostul celor 11 puncte agoniste. Laser a fost același… îndemnându-și colegii spre ”remontada”. Zeno a ratat două libere iar sibienii au profitat și s-au apropiat la doar cinci puncte: 65-70 cu exact patru minute rămase de jucat. Paliciuc a aprins finalul după ce a punctat de trei (68-70). Urmează: 68-74/71-74/74-76… Kariniasuskas de 3 puncte: 76-79/78-81... acesta fiind și scorul final.

Al doilea meci se dispută luni, tot la Sibiu, de la ora 18:00.

CSU Sibiu – CSM Oradea 78-81

scorul pe sferturi: 24-28; 14-21, 12-12, 28-20

SIBIU: Brosser 5, Cooper 8, Laser 21, Kinnard 7, Pratt 14, Gheorghe, Paliciuc 16, Popescu, Petică, Dragoste, Capers 7, Williams. Antrenor: Dan Fleșeriu.

ORADEA: Nicolescu 5, Denison 9, Kariniauskas 9, Valeika 4, Richard 17, Țîbîrnă 6, Mandache 6, Gavrilă, Lazar, Fometescu, Gajovici 3, Zeno 22. Antrenor: Cristian Achim.