Australian Open: Irina Bara câștigă primul set dar pierde apoi meciul cu Pera și este eliminată în turul II al calificărilor

Șteianca Irina Bara a fost eliminată de la Australian Open în turul doi al calificărilor de către jucătoarea americană Bernarda Pera: 6-4, 2-6, 3-6 după o oră și 46 de minute de joc.

Irina Bara a fost condusă în debutul primului set cu 3-0 dar a reușit break-ul și a egalat la 3-4. Americanca a făcut 4-3 dar Bara a câștigat următoarele trei game-uri și s-a impus cu 6-4.

În debutul setului doi Irina și-a pierdut serviciul iar Pera s-a dus la 2-0 iar încercările de recuperare ale Irinei au fost inutile: 2-6.

Setul decisiv a început exact ca primul set, cu minge de break ratată de Irina iar Pera a făcut rapid 3-0. Api 1-4, 3-5… și victorie pentru americancă, favorită 14 în calificări.

Alexandra Dulgheru o învinge pe ucrainianca Dayana Yastremska cu 7-6, 6-0 și s-a calificat în ultimul tur, partida decisivă de calificare pe tabloul principal.