Au început semifinalele CN de polo. VEZI AICI primele rezultate din play off și play out

Au debutat azi, 1 aprilie, partidele din semifinalele play off dar și play out din Superliga de polo. Steaua și CSM DIGI, marile favorite la FINALĂ, au disputat, acasă, primele jocuri din semifinalele. Steaua a întâlnit pe Corona Sportul Studențesc iar CSM DIGI a jucat la „Olimpic” cu Dinamo.  Ambele favorite  au avut de furcă în debutul partidelor. Steaua a avut meci greu, în prima sa parte cu Sportul Studențesc în vreme ce Oradea a fost condusă, la pauză de Dinamo (3-4). Dinamoviștii nu au mai marcat decât un gol în ultimele două sferturi și până la urmă, favoritele au reușit să se impună.

CSM DIGI ORADEA – DINAMO 8-5 (3-2, 0-2, 3-1, 2-0)

Sfertul 1: 1-0 Ramiro Georgescu / 1-1 Călin/1-2 Fulea/2-2 Asanovici/3-2 Chioveanu

Sfertul 2: 3-3 Vrînceanu/3-4 Fulea

Sfertul 3: 4-4 Negrean/5-4 Szabo/ 6-4 Negrean /6-5 Fulea (pe buzzer-bitter)

Sfertul 4:  7-5 Chioveanu / 8-5 Ramiro Gerogescu

În cealaltă semifinală Steaua conduce  Corona Sportul Studențesc cu 1-0. Steaua a câștigat primul meci, disputat azi, cu 13-8. Steliștii au avut viață grea în primele două sferturi și s-au desprins abia după golul de 4-2. Jocul a fost echilibrat până în debutul sfertului patru când Steaua s-a dus la patru goluri diferență (9-5) iar cadența s-a păstrat până la final 13-8. Murisici a înscris 5 goluri iar Delgado 4  pentru Steaua iar Vlad Georgescu, tot 5 goluri pentru Sportul. Au mai înscris: Filipovici, Bușilă, Ghiban și Robu, pentru Steaua respectiv Blazevici 2 și Balakriev, pentru studenți.

Play out

Crișul Oradea – Rapid 5-11 (Au marcat pentru Crișul: Ilisie 2, Seicehi 1, Gergely 1, Laza 1)

Poli Cluj – Amefa Arad 6-16