Au început campionatul la mijlocul returului… Luceafărul stinge Farul cu ”una manita”!

Cinci victorii și trei remize pentru FC Luceafărul Oradea în ultimele opt etape de campionat! Luceafărul Oradea a stins, de-a dreptul Farul din Constanța pe care s-a răzbunat după eșecul din tur. Orădenii au învins cu 5-0 și încheie în forță acest campionat arătând valoare.

Orădenii au jucat excepțional în încercarea de a face uitat acel 0-5 din tur, de la Constanța și au deschis scorul după un sfert de oră, când centrarea lui Roșu respinsă de Diogo a fost reluată în plasă de Paraschiv venit pe ”recuperare” (1-0). În prelungirile primei reprize același Roșu a aruncat o minge peste fundașii centrali veniți la plajă, pe Marea Neagră la Felix iar Bebey a scăpat central și l-a executat cu sânge rece pe portar (2-0). La două minute după ce a intrat pe teren Vasile Pop a transformat perfect un penalti obținut tot de el (3-0). Luceafărul a rămas în zece după ce Nemeș a primit roșu direct pentru o intrare ”urâtă” asupra lui Doumbia. Chiar și așa trupa lui Lupuț nu s-a oprit. Preoteasa a prins un șut fără speranțe pentru portarul Avram (4-0) iar golul 5 a venit în prelungiri, când Cristi Oros a transformat al doilea penalti dictat în favoarea echipe sale!

Dacă Luceafărul juca așa încă din primele opt etape acum se făceau calcule în privința unei promovări…

Luceafărul – Farul Constanța 5-0 (2-0)

Au marcat: Paraschiv 15, Bebey 45+2, Vasile Pop 65pen, Preoteasa 86, Oros 90+3 pen

Luceafărul: Rus – Mitrică, Oros, Yabre (69 Moihedja), Al. Băican – C. Roşu (73 Nemeş), Preoteasa, Chiorean, Al. Dulca – G. Paraschiv (62 Vasile Pop), Bebey. Antrenor: Cristian Lupuţ
Eliminat: Pavel Nemeş 78 (roșu direct)

Farul: Avram – Joao Diogo, Ehmann, Antoche, Ispas – Celestino, Doumbia – T. Moldovan, Fotescu (67 Pacionel), Şandru (46 Iani) – Moise (46 G. Păun). Antrenor: Petre Grigoraş