Au dat-o în bară (și cu poarta goală)! Steaua are 2-0 în finala Superligii cu CSM Oradea

Steaua și CSM DIGI Oradea au disputat azi meciul 2 din cadrul finalei Superligii Naționale de polo. După un neverosimil 9-3 în primul joc, meci în care orădenii aproape că nu au contat, Steaua s-a impus din nou, scor 10-7 dar replica CSM- ului a fost ceva mai bună, mai ales în repriza secundă. Orădenii nu au primit gol vreme de 17 minute dar diferența a fost făcută de prestația din sfertul doi și de nenumăratele aruncări în bară (inclusiv cu poarta goală!) ale elevilor lui Kadar Kalman. În primul joc de la Oradea, unde seria se mută, CSM DIGI nu va putea conta pe Radjen și Chioveanu, ambii cu cartonașe roșii.

S-au marcat nu mai puțin de nouă goluri în primul sfert, mult mai echilibrat împărțite (5-4) dar în sfertu al doilea Oradea a luat la țintă barele porții steliste și n-a marcat deloc în vreme ce Steaua a pus patru goluri pe tabelă. Acolo s-a făcut diferența.

Orădenii nu au putut conta pe centrul Mihnea Chioveanu care a văzut cartonașul roșu în sfertu doi al primului meci și a încasat două etape de suspendare. Nu va juca nici în primul meci de la Oradea.

SFERTUL 1

*0-1 Andrei Crețu a deschis seria golurilor cu o aruncare de la șase metri, plasată.

*1-1 Popescu insistă la o minge ce părea pierdută, profită de eroarea lui Crețu și trimite în colțul lung.

*1-2 Nikola Radjen aruncă din inter dreapta, cu brațul drept, în vinclu!

*2-2 Spaniolul Delagdo aruncă sec, pe mijloc, o aruncare cu ”explozie”

*3-2 Iulian Rădoi trimite în forță,tot pe mijloc. E golul lui Pijetlovici.

*4-2 Daniel Robu aruncă sus,”pe scurt”.

*4-3 Mihnea Gheorghe scutură plasa cu o aruncare în forță

*5-3 Delgado șuteazăpe final de atac iar Pijetlovici scapă mingea pe sub braț

*5-4 Diaconu, șut cu apa, care-l păcălește pe Stoenescu.

SFERTUL 2

*6-4 Ianc înscrie din 2 metri dupăo succesivă rapidă a Stelei pe superioritate

*7-4 Murisici aruncă cu evitare, pe scurt

*8-4 Goanță este la finele unui ”plus” dus perfect de Steaua pe bara 2

Nikola Radjen și Petru Ianc se iau la bătaie. Adi Alexzandrescu îi elimină pe amândoi. Vor absenta (și ei) la următorul joc.

*9-4 Rădoi aruncă din inter dreapta, pe un nou om în plus.

SFERTUL 3

9-5 Tibi Negrean înscrie golul meciului cu un lob perfect, în vinclu

SFERTUL 4

9-6 Prioteasa înscrie după mai multe fente, pe colțul portarului

Orădenii nimeresc toate barele posibile și imposibile în trei secunde. Ramiro, pe grabă,trimite în transversală deși Stoenescu nu se afla prin preajmă.

10-6 Robu scapă singur, din propria jumătate și nu se oprește decât cu gol.

10-7 Negrean marchează (tardiv) cu opt secund înainte de final.

Steaua București – CSM DIGI Oradea  10-7

scorul pe sferturi: 5-4, 4-0, 0-1, 1-2

Steaua: Stoenescu,Drăgușin – Filipovici, Ianc, Vătrai, Teohari, Bușilă, Murisici, Cotrău, Popescu, Robu, Ghiban, Goanță, Delgado, Rădoi. Antrenor: Andrei Iosep.

CSM DIGI Oradea: Pijetlovici – Gheorghe, Negrean, Diaconu, Prioteasa, Plavlovici, Dobre, Andrei Crețu, Ramiro Georgescu,  Radjen, Remes, Kovats, Istvan Szabo.  Antrenor: Kadar Kalman.

Arbitri: Adrian Alexandrescu și Ferencz Toth