AEK Oradea întâlnește FCSB în… ”Țara Beiușului”( marți de la ora 20:00)

FCSB Beiuș sau echipa din ”Țara Bascilor”, cum i se mai spune, datorită faptului că toți jucătorii sunt născuți acolo, întâlnește campioana en-titre, AEK Oradea, în capul de afiș al ultimei etape din turul de play off al Campionatului de Minifotbal al Bihorului.

În sezonul regulat ambele partide s-au disputat la Beiuș pentru promovarea minifotbalului în zonă. Echipele și-au împărțit victoriile. Beiușenii au câștigat primul meci cu 2-0 iar AEK s-a impus în retur cu 4-3 după ce FCSB Beiuș a condus cu 3-1. De această dată partida are conotații extrem de importante în economia clasamentului. AEK e pe doi cu 27 de puncte iar FCSB Beiuș pe locul 3, cu un punct mai puțin. FCSB Beiuș încearcă să-și păstreze un loc între primele trei, caz în care s-ar califica, în premieră, la faza regională a Campionatului Național. De partea cealaltă AEK e calificată, direct la TURNEUL FINAL al Campionatului Național de minifotbal, ce va fi găzduit chiar de Oradea în perioada 5-7 iulie 2019 însă nu a renunțat la lupta pentru un nou titlu deși Bad Boys are un avantaj consistent după ce a câștigat meciul direct.

AEK se va prezenta cu internaționalii de seniori Radu Burciu, Adi Călugăreanu, Paul Isac ș Vlad Ghețe dar și cu cei de tineret: Andrei Ferik, Andrei Șumălan și Răzvan Birta. Din păcate vor fi destule absențe la FCSB Beiuș care se confruntă cu numeroase probleme de lot.

Etapa 5

Inter – Tiki Taka

AEK Oradea – FCSB Beiuș (marți, ora 20:00 Baza Sportivă Beiuș)