Adi Alexandrescu a arbitrat aseară finala Campionatului Mondial de polo. Croația a învins Ungaria la Budapesta

Considerat cel mai bun arbitru, în acest moment, în poloul mondial, Adrian Alexandrescu a arbitrat sâmbătă seara final Campionatului Mondial de la Budapesta, disputată între Ungaria și Croația. Ex-iugoslavii au început absolut senzațional și conduceau, după primul sfert. cu 4-0. Apoi, vreme de aproape 16 minute (jumătate din durata integrală a unei partide) nu au mai reușit să găsească drumul spre plasa porții lui Viktor Nagy. Cu o apărare agresivă și departe de propria poartă maghiarii au revenit și au egalat la 4. Un gol la un șut deviat de doi fundași și portar, plus un alt gol încasat de la vreo opt, nouă metri, au readus Croația la timonă și la un ecart de trei goluri. Ungaria a revenit dar a fost tot timpul cu un tempo în spatele croaților.

S-a terminat: Ungaria – Croația 6-8 (0-4, 2-0, 2-2, 2-2)