Un egal cât o victorie. The ball does not lie (Mingea nu minte)

Chindia Târgoviște a fost al treilea lider la rând care nu a putut să câștige la Sânmartin, în fața Luceafărului. Putea fi succes târgoviștean la o lovitură de la 11 metri făcută cadou oaspeților însă Cherchez a executat precum Dusan Tadici pe Arena Națională. A rezultat un scor alb 0-0, dar un egal pe contre și cu  faze de poartă.

Gazdele au ratat prima ocazie prin Țîră, reluare de cap, respinsă de Aioani. Chindia a replicat abia după o jumătate de oră după pătrunderea lui Șerban încheiată cu un șut reținut de Moga.

În minutul 51 Cherchez a primit bine, în spatele apărării centrale bihorene însă a fost deposedat, ca la carte de Opriș. Penalty văzut doar de centralul Florin Mazilu. Însă mingea n-a mințit și n-a fost de acord să intre în plasa porții lui Moga.  Mingea are demnitatea sa…

Deci. Cum ma gandesc sa intitulez articolul? Mingea nu minte!

Publicată de Victor Mihalcea pe Duminică, 25 Noiembrie 2018

Din păcate Opriș  s-a ales și cu un galben care avea să conteze pentru că avea să-l primească și pe al doilea peste vreo 18 minute și să fie eliminat…

E adevărat, putea fi 0-1 la uriașa ocazie ratată de Neguț, cu capul, din plonjon de la 6 metri, dar și 1-0 în prelungiri când Aioani a scos, superb la șutul lui Vasile Pop.

FC Luceafărul – Chindia 0-0

Luceafărul: Moga – Gunie, Oros, Opriş, Moihedja – Vasile Pop, Prejmerean, Chiorean (75 Băican), Mitrică (69 C. Roşu) – Ţîră (61 Al. Dulca), G. Paraschiv. Antrenor: Cristian Lupuţ

Chindia: Aioani – Martac, Dinu, Acasandrei (73 Florea), Dumitraşcu – Şerban (59 A. Manea), Novac,  Lungu, Mihaiu – Cherchez (82 Cr. Stoica), Neguţ. Antrenor: Viorel Moldovan

Cartonaș roșu: Opriș (70)
Au arbitrat: Florin Mazilu (Satu Mare) – Raul  Ghiciulescu (Lugoj) şi Andrei Chiţoiu (Timişoara).