Seară de uitat: Baschetbaliștii pierd Superucpa iar poloiștii ratează Europa; Au marcat un gol în ultimele 16 minute

Eșecul echipei de baschet în Supercupa României a fost dublat de un alt eșec, mult mai dureros pentru că era vorba despre LEN Champions League, acolo unde CSM a cedat în fața lui Strasbourg și a ratat calificarea și implicit continuitatea într-o cupă europeană.

La Bazinul Olimpic Ioan Alezandrescu, după 7-7 în prima etapă, cu  Enka Sport Istanbul. orădenii aveau nevoie de o victorie în fața lui Strasbourg pentru a se califica mai departe, fără să depindă de jocul din ultima rundă când va întâlni o echipă prea puternică, Brescia. După cum o arată, mai jos, evoluția scorului, orădenii au jucat subțirel în ultimele două sferturi când nu au marcat decât un gol.

EVOLUȚIA SCORULUI:

Sfertul 1: 1-0 Inaba; 2-0; Adachi, 2-1 Pavo Markovici (om în plus)

Sfertul 2: 2-2 Babici (om în plus) 3-2 Yusuke Inaba; 3-3 Pavo Markovici (om în plus); 4-3 De Freitas; 4-4 Pavo Markovici (om în plus); 5-4 Yusuke Inaba (om în plus);

Sfertul 3: 5-5 Babici; 5-6 Denux

Sfertul 4: 5-7 Pavo Markovici 6-7 Petrovski; 6-8 Denux, 6-9 Jablonski

CSM ORADEA – STRASBOURG 6-9

scorul pe sferturi: 2-1, 3-3, 0-2, 1-3

CSM Ordaea: ZIVOJINOVIC, GAVRIS – VANCSIK, INABA 3, COSTA, PETROVSKI 1, ADACHI 1, SZABO, KOVATS, GERGELYFI, GEORGESCU, DE FREITAS 1, REMES,

Strasbourg: OFFNER – CHION, SUTIC,  KINTSURASHVILI, RACHEDI,  BABICI 2, LETICA, JABLONSKI 1,  DENUX 1, MARKOVICI 1, BUDJEN, BRATICI 1, FONTANI.