Roller Coaster… CSM CSU Oradea!

Exact așa, ca într-un roller coaster, se simt suporterii echipei de baschet CSM CSU Oradea la un meci cum a fost cel din această seară, cu SCM Craiova: 25-10 după primele 10 minute, un prim sfert impecabil cu Valeika marcator a 12 puncte. Apoi, căderea!!! Oltenii au ajuns să conducă: 33-34 pentru ca Oradea să aibă avantaj de o posesie la pauza mare: 36-34. Excelentă perioadă de joc pentru Mijailovici, Gajovici, Troupe și Koreniuk. Nu s-a schimbat mare lucru nici după pauză, cu precizarea că la 53-55, Zekovici a reușit o treiță iar Watson a pus două puncte pentru a asigura o diferență de patru puncte înaintea ultimei pătrimi. Iarăși urcare, șapte puncte diferență și iarăși cădere: 74-75. Finalul a fost gestionat bine de trupa lui Achim, asta după ce Kriss Richard a reușit un incredibil ”four point play”. la 80-75 partida a fost jucată chiar dacă oltenii au mai ratat o aruncare ușoară la 83-79 (scor final) pe ultima secundă.

CSM CSU Oradea – SCM U Craiova 83-79

scorul pe sferturi: 25-10, 11-24, 23-21, 24-24

ORADEA: Nicolescu 2, Watson 16, Zekovici 14, Valeika 13, Richard 13, Fometescu, Pasalici 8, Markovici 12, Carter 5. Antrenor: Cristian Achim

CRAIOVA: Troupe 17, Gajovici 13, Popa, Mijailovici 11, Koreniuk 16, Berceanu 2, Basti Ionescu, Fraseniuc 12, Boone 6, Radukici 2. Antrenor: Aleksandar Todorov