PANICĂ la Arad după ce Iuga s-a prăbușit pe teren; Luceafărul învinge, în deplasare, pe UTA

Luceafărul Oradea a obținut primul succes într-un meci oficial în 2019. Echipa antrenată de Cristi Lupuț a obținut toate cele trei puncte în disputa de pe ”Motorul” din Arad cu UTA. Vasile Pop a reușit o dublă care a asigurat succesul oaspeților. În prelugiri Paraschiv a transformat (și el) un penalty (din a doua, pentru că Bodea a respins în prima fază). Jocul a avut parte și de momente dramatice după ce arădeanul Iuga s-a prăbușit pe teren fiind necesară intervenția echipajului de pe ambulanță care l-a transportat la spitalul de urgență.

Debut de meci care a exclus perioada de tatonare, astfel că au apărut ocazii la ambele porți. Vasile Pop și Dulca au fost în fața golului, la fel Kanda și Miculescu. Luceafărul a deschis scorul în minutul 22 când pasa lui Dulca, la întâlnire a fost fructificată de ”latul” pus de Vasile Pop (0-1). Cu șase minute înainte de pauză, un duel între Bebey și Șeroni este decis cu un penalty pentru Luceafărul, transformat de același Vaslie Pop (0-2). UTA a avut ghinion cu introducerea lui Sthal, care s-a accidentat după 11 minute. La un sfert de oră după reluare Kanda a șutat, sub bară, însă Moga a evitat relansarea meciului. Paraschiv, Prejmerean (șuturi apărate de Bodea) și Dulca (șut peste), au fost aproape de golul trei, într-un interval de câteva secunde.

MOMENTE DE PANICĂ LA ARAD. În minutul 71 arădeanul Iuga a căzut ca secerat la pământ, după ce i s-a făcut rău. Ambulanța a intrat pe teren și l-a preluat pe jucător. Ionuț Popa făcuse toate schimbările astfel că UTA  a rămas în 10. Culmea este că nici Ionuț Popa nu a fost la meci. De miercuri starea sa de sănătate s-a înrăutățit. Se vorbea despre o semi-pareză facială dar, conform presei arădene, nu există un diagnostic clar,

În prelungirile partidei, după, un alt contact în careul gazdelor, între Ivan și Paraschiv, s-a dictat, din nou, penalti. Același Paraschiv a transformat din al doilea șut, pe urmărire, după ce Bodea a respins inițial și a închis tabela la 0-3.

UTA – Luceafărul 0-3 (0-2)

Au marcat: Vasile Pop 22, 39pen, Paraschiv 90

UTA: Bodea – Iuga, El Hasni, Şeroni, Ciucur – Neagu, Hrezdac (46 David Popa) – Cr. Costin (46 Stahl, 56 Ivan), Miculescu, Kanda – Ciprian Rus. Antrenor: Ionuţ Popa. (Cristian Păcurar)

Luceafărul: Moga – Ciul (83 Preoteasa), Al. Băican, Oros, Yabre- Vasile Pop, Prejmerean, Lu, Al. Dulca (75 Mitrică) – Paraschiv, Bebey (69 Ludușan). Antrenor: Cristian Lupuţ.

Arbitri: Cristian Codrea (Baia Mare) – Bogdan Dragoș (Făgăraș), Răzvan Soporan (Baia Mare). Rezervă: Claudiu Gaitin (Timișoara). Observatori FRF: Viorel Lolea (Reșița), Dan Jiga (Bistrița).

LIGA 2. Etapa 25. Rezultate

Mioveni – Chindia 1-4 (/Măzărache 63/Martac 25, Cherchez 60p, Neicuțescu 81, Florea 90)

UTA – Luceafărul 0-3 (V. Pop 22, 39p, Paraschiv 90)

ACS Poli – Clinceni 1-3 (Golda 81, Răuță 13, Nicola 62, Mihalcea 90)

FC Argeș – ASU Poli 0-0

Farul – Pandurii 2-0 (Celestino 5p, Antoche 42)

Daco-Getica – Metaloglubus 1-1 (Călințaru 25/Cl. Herea 3p)

Brăila – Balotești 1-0 (Niță 70)

Aerostar – U Cluj (sâmbătă, ora 15:00)

Ripensia – Snagov (duminică, 11:00)

Petrolul – Energeticianul (marți, 19:30)