Orădenii au 2-1 în seria cu BCM Pitești, la fel ca Timișoara în fața Stelei; U BT Cluj și CSU Sibiu sunt în semifinale

CSM CSU Oradea are 2-1 în seria de play off cu FC Argeș Pitești din sferturile Ligii Naționale de baschet masculin. Orădenii au câștigat, fără prea mari emoții, meciul trei cu piteștenii și au prima șansă la calificarea în semifinale, unde este deja calificată CSU Sibiu. Orădenii s-au impus în jocul trei la o diferență liniștitoare: 80-73.

La o analiză simplă, privind scorul pe sferturi veți remarca un evident echilibru între cele două echipe, în trei din patru sferturi. Diferența s-a făcut înainte de pauză, în sfertul doi, atunci când orădenii au jucat un baschet și spectaculos și eficient. O apărare sigură și un atac efervescent. Aici s-a făcut diferența. Plus anihilarea lui Porter Troupe, jucătorul care, cu ani în urmă, pe când juca la Tg. Jiu ”a furat„ o Cupă a României, echipei orădene prin prestația sa. În jocul de azi Troupe n-a mai reușit decât șase puncte, 11 jucători fiind mai eficienți decât el. De unul singur Agafonov n-a putut aduce succesul gazdelor.

Orădenii au avut în Zeno principalul marcator, un jucător care s-a apropiat de forma din zilele bune.  Kariniauskas a jucat bine, în nota obișnuită iar Valeika și Richard au fost guri de foc. Remarcabilă și prestația lui Țâbărnă în timp ce Fometescu a prin aproape cinci minute pe parchet!

Pitești – Oradea 70-83

scorul pe sferturi: 23-24, 14-28, 18-17, 15-14

PITEȘTI: Troupe 6, Ciotlăuș 3, Kostoski 6, Agafonov 17, Nuutinen 12, Corpodean 3, Nicoară Killyen, Russel 4, Person 11, Santa 8. Antrenor: Barnabas Szaszgaspar

ORADEA: Nicolescu 3, Denison 6, Kariniauskas 8, Valeika 14, Richard 14, Țâbărnă 9, Mandache 7, Lazar, Fometescu, Gajovici 4, Zeno 18. Antrenor: Cristian Achim.