Nadal după Djokovici, out de la Australin Open; Numărul 1 mondial s-a accidentat

Rafa Nadal a cedat ăn sferturile de finală ale Australian Open care se desfășoară la Melbourne. În sferturi Nadal a fost nevoit să abandoneze în setul decisiv al partidei cu croatul Marin Cilici, după ce a început să șchiopăteze vizibil în urma unei accidentări suferite la piciorul drept la care s-au adăugat și problemele de la șold. Nici Djokovici n-a stat mai bine fizic fiind eliminat de Chung, un sud-corean, fan declarat al lui Nole!

Rafael Nadal a  câștigat primul set cu 6-3 dar l-a pierdut pe cel secund cu același scor. Setul trei s-a decis în tie-break și l-a avut câștigător pe Nadal însă setul patru a adus supremația lui Cilici  (6-2) și pe fondul problemelor de sănătate acuzate de Nadal (la 1-4 a cerut intervenția medicului). În decisiv, la 0-1 și 0-40 Nadal a avut forța să egaleze la 40 dar a cedat, break al lui Cilici și spaniolul s-a oprit.